Wideo nie dla dwojga

Dobre, mocne brzmienie odtwarzanej muzyki i możliwość oglądania filmów DVD w malutkim miejskim samochodzie? Przykład Smarta wyposażonego w sprzęt JBL dowodzi, że jest to jak najbardziej możliwe.

Dobre, mocne brzmienie odtwarzanej muzyki i możliwość oglądania filmów DVD w malutkim miejskim samochodzie? Przykład Smarta wyposażonego w sprzęt JBL dowodzi, że jest to jak najbardziej możliwe.

Wideo nie dla dwojga
Wideo nie dla dwojga
Firmie instalacyjnej Extreme Car Audio udała się trudna sztuka - malutki, dwuosobowy Smart przystosowała tak, aby mógł stać się demonstracyjnym samochodem sprzętu car audio spod znaku JBL. Uzyskanie czystego i mocnego brzmienia w tak ciasnym wnętrzu wymagało nie tylko znalezienia sposobu na rozmieszczenie sprzętu, ale i dokonania istotnych przeróbek. Zaskakującym utrudnieniem było to, że w drzwiach nie było przygotowanego miejsca na głośniki. Okazało się, że w konstrukcji Smarta nie przewidziano możliwości ich montażu. Oprócz wytłumienia wnętrza trzeba było zatem m.in. zaprojektować i wykonać specjalne panele drzwiowe, w których zainstalowano głośniki wysokotonowe JBL P25T i średnio-niskotonowe JBL P550c wspomagane dodatkową pasywną membraną.

Są one podstawowymi elementami nagłośnienia auta - zarówno ze względu na wymiary samochodu, jak i warunki akustyczne wnętrza zrezygnowano bowiem z montażu pary tylnych kolumn. W bagażniku, tuż za siedzeniami zamontowano natomiast potężny subwoofer odpowiedzialny za reprodukcję najniższych tonów. Pod bagażnikiem znajduje się silnik samochodu, aby więc zapewnić do niego łatwy dostęp, tak skonstruowano obudowę kolumny niskotonowej, że można ją szybko odkręcić i wysunąć. Zasilający głośniki podświetlany, czterokanałowy wzmacniacz JBL PX300.4 (123,5 W mocy na każdy z kanałów) umieszczono wysoko, na specjalnym stelażu - nad skrzynią subwoofera.

Wideo nie dla dwojga

Monitor LCD został specjalnie tak umieszczony, aby w czasie jazdy tylko pasażer mógł oglądać wyświetlane na nim filmy.

Wideo nie dla dwojga

Elementy audio-wideo dopasowano kolorystycznie do wystroju wnętrza samochodu.

Centrum sterowania sprzętem audio-wideo zlokalizowano na desce rozdzielczej Smarta. W niestandardowej wnęce przeznaczonej dla fabrycznego odbiornika zainstalowano radio z odtwarzaczem płyt CD - Becker Mexico Pro CD. Umieszczono tam także odtwarzacz DVD Harmana Kardona, który starannie ukryto, pozostawiając jedynie szczelinę do wkładania i wyjmowania płyt. W efekcie sterowanie wszystkimi funkcjami odtwarzacza DVD możliwe jest wyłącznie za pomocą pilota.

Wideo nie dla dwojga

Nad efektownie podświetlanym subwooferem zamocowano czterokanałowy wzmacniacz.

Przed miejscem dla pasażera umieszczono 7-calowy ekran panoramiczny LCD Harmana Kardona ukierunkowany w taki sposób, że wyświetlanych na nim filmów nie może oglądać kierowca. To rozwiązanie ma podnieść bezpieczeństwo jazdy - chodzi o to, by kierujący nie dekoncentrował się i nie odrywał wzroku od drogi. Wyruszając zatem na przejażdżkę po mieście - bo z braku miejsca trudno nim się wybrać nawet na zakupy - pasażerowie tego dwuosobowego pojazdu mogą się wspólnie cieszyć jedynie słuchaniem muzyki - za to w jakich warunkach...

Oglądanie filmów DVD z zmyślnie ukrytego odtwarzacza Harman/Kardon zarezerwowano wyłącznie dla pasażera. W czasie seansu kierowca może jedynie posłuchać ścieżki dialogowej filmu. Ta prezentowana jest niestety tylko w stereo - do tego formatu przetwarzany jest dźwięk DD 5.1. Dużą wagę przyłożono do estetyki wykonania. Z założenia zainstalowany sprzęt car audio-wideo miał nie tylko się wkomponowywać we wnętrze samochodu, ale być atrakcyjnym, rzucającym się w oczy elementem dekoracyjnym. Firma instalacyjna i z tego zadania wywiązała się dobrze. Wykończenie poszczególnych części wyposażenia zachowano w jednorodnej czarno-pomarańczowej stylistyce.

Informacje

Samochód Smart fortwo coupé,http://www.smart.com

Firma instalacyjna Extreme Car Audio,http://www.extremecaraudio.pl

Producent wyposażenia JBL, Harman/Kardon,http://www.jbl.com.pl

Zamontowany sprzęt

  • 2 zestawy głośników JBL Power P-550c - 2000 zł
  • subwoofer JBL Power P-1220 - 1299 zł
  • wzmacniacz JBL Power PX300.4 - 1999 zł
  • radioodtwarzacz CD Becker Mexico Pro CD - 2500 zł
  • odtwarzacz DVD oraz ekran LCDHarman/Kardon*
* niedostępne w indywidualnej sprzedaży