Wideo w Era GSM

Polska Telefonia Cyfrowa (Era GSM) planuje wprowadzić do oferty nową usługę, która pozwoli użytkownikom na odbiór przekazu wideo.

Polska Telefonia Cyfrowa (ERA GSM) planuje wprowadzić do oferty nową usługę, która pozwoli użytkownikom na odbiór przekazu wideo. Jak dowiedzieliśmy się od Bogdana Markiewicza z Biura Prasowego Ery GSM, system przesyłu danych będzie się odbywać z wykorzystaniem technologii pakietowej transmisji danych GPRS. Obecnie usługa transmisji wideo znajduje się w fazie testów, których zakończenie planowane jest na koniec br.

W porównaniu z bardzo popularnym na rynku japońskim I-Mode, GPRS umożliwi większą prędkość przesyłu danych, która w warunkach rzeczywistych oscyluje dzisiaj w granicach 60-70 KB/s. Nominalnie prędkość transmisji GPRS osiąga prędkość powyżej 100 KB/s w porównaniu z 64 KB/s oferowanych w systemie I-Mode. Emitowane przez Erę materiały wideo mają być typem usługi wideo na żądanie (video on demand), która od strony programowej będzie skierowana głównie do stacji telewizyjnych pragnących trafić ze swą ofertą do szerszego kręgu odbiorców. Materiały wideo będą transmitowane w formacie MPEG-4, a do ich odbioru niezbędne będzie urządzenie przenośne wyposażone w ekran wizyjny o jakości gwarantującej poprawne wyświetlanie obrazu TV (np. palmtopy lub komputery przenośne).

Data wprowadzenia usługi w dużym stopniu jest uzależniona od dostępności rynkowej terminali GPRS. Obecnie jedynie kilka aparatów telefonicznych (m.in. firmy Samsung) pozwala na skorzystanie z pakietowej transmisji danych. Do końca roku w sprzedaży powinny się znaleźć terminale GPRS takich producentów, jak: Alcatel, Ericsson i Siemens.

Przedstawiciele Ery traktują testy transmisji wideo jako wstęp do wprowadzenia systemu UMTS. Na razie nie został ustalony system rozliczeń, jaki obowiązywałby klientów korzystających z nowej usługi. Nie wiadomo także czy naliczanie opłat będzie się odbywało na zasadach analogicznych do obowiązujących przy korzystaniu z transmisji GPRS, czy też zostanie opracowany odmienny system taryfikacji.


Zobacz również