Wideo w kieszeni

Microsoft i Intel od pewnego czasu wspólnie pracowały nad koncepcją przenośnego odtwarzacza plików wideo. Na targach CES zaprezentowano pierwsze produkty, będące wynikiem tej współpracy - prototypy przygotowały koncerny Samsung oraz ViewSonic.

Typowe "przenośne urządzenie rozrywkowe" (tak do tej pory przedstawiciele MS i Intela określali ów produkt) umożliwi użytkownikom słuchanie muzyki oraz oglądanie cyfrowych zdjęć i filmów w dowolnym miejscu. PMP (portable media player) wyposażony będzie m.in. w 4-calowy, kolorowy wyświetlacz LCD, dysk o pojemności 30 GB oraz złącze USB.

Wiadomo już, że ich produkcją zajmą się m.in. Samsung oraz ViewSonic oraz, że urządzenia ta będą wykorzystywały procesory XScale Intela (zaprojektowane z myślą o handheldach) oraz oprogramowanie Media2Go Microsoftu (stworzone na podstawie Windowsa CE .Net). Filmy kodowane będą w formacie MPEG-4 i odtwarzane ze średnią szybkością 30 klatek na sekundę. Orientacyjne ceny to 399 USD za najdroższą wersję PMP i 199 USD - za podstawową. Oczywiście, planowe są również modele "pośrednie".