Wideo w komórce po japońsku

Japoński lider usług telefonii bezprzewodowej firma NTT DoCoMo ogłosiła plany uruchomienia serwisu dostarczającego obrazy wideo na ekrany telefonów komórkowych za pomocą istniejącej technologii bezprzewodowej drugiej generacji.

Japoński lider telefonii komórkowej firma NTT DoCoMo zamierza 08.12.2000 uruchomić serwis przesyłający obraz wideo i wykorzystujący istniejącą już na rynku bezprzewodową technologię drugiej generacji.

Inżynierowie z NTT DoCoMo zastosowali kompresję MPEG-4 i wykorzystali sieć PHS (Personal Handyphone System) opartą na stworzonej w Japonii energooszczędnej, bezprzewodowej technologii oferującej przesyłanie danych z prędkością do 64kbps. Prędkość ta odpowiada mniejwięcej temu, co oferuje analogowy modem, ale w zupełności wystarcza do przesyłania obrazów wideo niskiej jakości. Powszechnie używany w telefonii komórkowej system PDC (Personal Digital Communications) pozwala na przesyłanie danych z maksymalną prędkością 14,4kbps.

Rynkowa nazwa nowego serwisu to 'M-stage visual', gdzie 'M' oznacza 'multimedia', 'mobile' i 'movie'. Mięsieczny abonament ma wynosić 200 jenów czyli około 1GBP, a opłata za minutę rozmowy 15 jenów.

Użytkownicy będą korzystali z serwisu używając specjalnego terminalu zwanego 'eggy', urządzenia w kształcie jajka wyposażonego w ekran LCD na którym można oglądać obraz wideo oraz odbierać i przesyłać statyczne obrazy i zdjęcia.

www.nttdocomo.co.jp


Zobacz również