Wideokomórki coraz bliżej

Toshiba i Infineon poinformowały o rozpoczęciu prac nad implementacją standardu MPEG-4 w telefonach komórkowych trzeciej generacji.

Japońska firma Toshiba oraz niemiecki Infineon Technologies oświadczyły, że rozpoczęły współpracę nad implementacją standardu MPEG-4 w telefonach komórkowych trzeciej generacji (UMTS - Universal Mobile Telecommunications System). Obie firmy będą pracować nad stworzeniem interfejsu, który zintegruje układ kodujący i dekodujący w standardzie MPEG-4, wyprodukowany przez Toshibę, z pojedynczym układem do obsługi pasm podstawowych w telefonach komórkowych GSM i UMTS, zaprojektowanym przez firmę Infineon. Dwa chipy będą umożliwiać kodowanie i dekodowanie strumieni danych zapisanych w formacie MPEG-4 oraz transmisję radiową między telefonami komórkowymi. Według przedstawicieli obu firm, umożliwi to osiągnięcie niezbędnych podstaw do stworzenia systemu wideokomunikacji w telefonach komórkowych, obsługujących system GSM i UMTS. Układ do obsługi sygnału wideo w komórkach, możliwy także do stosowania w cyfrowych kamerach wideo, został zaprezentowany przez Toshibę w styczniu tego roku.

Firmy zamierzają przedstawić nowy system na rozpoczynającej się we wtorek 20 lutego w Cannes, we Francji konferencji GSM World Congress. Pod koniec 2000 roku oba przedsiębiorstwa ogłosiły plany współpracy produkcji ferroelektrycznych układów pamięci (Ferroelectric RAM), które ze względu na możliwość zachowania danych w przypadku zaniku napięcia będą mogły być stosowane w telefonach komórkowych.

Więcej informacji:

www.toshiba.co.jp/

www.infineon.com/