Więcej czadu!

Pamięć robocza dodaje komputerowi skrzydeł. To od niej zależy w dużej mierze, jak wydajnie wykonuje polecenia, czyli określa tempo twojej pracy. Sprawdziliśmy, co daje rozszerzenie pamięci i podpowiadamy, jak się do niego zabrać.


Pamięć robocza dodaje komputerowi skrzydeł. To od niej zależy w dużej mierze, jak wydajnie wykonuje polecenia, czyli określa tempo twojej pracy. Sprawdziliśmy, co daje rozszerzenie pamięci i podpowiadamy, jak się do niego zabrać.

Ciężka praca najwyraźniej nie bardzo odpowiada twojemu pecetowi. Wprawdzie możesz bezproblemowo edytować korespondencję i adresy w bazie danych, jednak przetworzenie urlopowej fotki

o wysokiej rozdzielczości wystawia twoją cierpliwość na próbę. Niewiele lepiej radzi sobie z pokazem slajdów i nie potrafi płynnie odtworzyć zarejestrowanych sekwencji wideo. Zanim sięgniesz po radykalne środki i zdecydujesz się wymienić procesor, kartę graficzną bądź kupić nowy komputer, wypróbuj mniej kosztowną metodę - rozbuduj pamięć RAM. Być może, uda ci się zwolnić w ten sposób hamulec zaciągnięty w twoim komputerze. Cena, którą trzeba zapłacić za modernizację, nie powinna przyprawiać o zawrót głowy. Moduł pamięci o pojemności 512 MB dostaniesz już za niespełna 300 zł.

Ale w jakich wypadkach warto zainwestować w pamięć i jaka pojemność jest optymalna dla danego komputera? Aby udzielić wyczerpującej odpowiedzi na to pytanie, przeprowadziliśmy testy z wykorzystaniem różnych komputerów. Zbadaliśmy ich wydajność, wyposażając w odmienne zasoby pamięciowe i zlecając rozmaite zadania. Ponadto przedstawiamy typy dostępnych na rynku układów pamięci i opisujemy ich nominalne parametry. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy ich zakupie i instalowaniu. Radzimy, co zrobić w razie niespodziewanych problemów.

Testy w praktyce: Ślamazarny pecet - w czym przyczyna?

Systemowy monitor wydajności podaje na bieżąco pomiary niemalże wszystkich parametrów pamięci RAM i twardych dysków (punkt "Badanie zapotrzebowania").

Systemowy monitor wydajności podaje na bieżąco pomiary niemalże wszystkich parametrów pamięci RAM i twardych dysków (punkt "Badanie zapotrzebowania").

Programy uruchamiają się bardzo wolno, a obróbka fotografii wymaga sporej cierpliwości. Często korzystasz z kilku aplikacji jednocześnie, a kursor myszy - zamiast przesuwać się płynnie - skacze po ekranie. W tych i podobnych sytuacjach warto zafundować pecetowi więcej pamięci RAM. Gdy zasoby pamięciowe na płycie głównej są zbyt skromne, system operacyjny musi bardzo często przenosić dane aplikacji na twardy dysk, a potem z powrotem do pamięci roboczej. Czynności te są wyjątkowo czasochłonne i znacznie obniżają wydajność komputera. Natomiast przy wystarczająco dużej pojemności pamięci RAM wszystkie aplikacje mogą umieszczać swoje dane bezpośrednio w niej. System nie jest zmuszony buforować ich na dysku, znacznie żwawiej reaguje na polecenia użytkownika. Rozbudowa pamięci RAM przynosi korzyści przede wszystkim w starszych komputerach. Jeśli jednak system dysponuje bogatymi zasobami RAM-u, rozszerzenie ich nic już więcej nie da.

Ile RAM-u dla twojego blaszaka?

Jaką pojemność powinna mieć pamięć robocza komputera? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi typu: im większa, tym lepiej. Optymalny rozmiar pamięci RAM zależy od wielu czynników - m.in. od tego, jakie aplikacje są stosowane przez użytkownika i czy mają działać równolegle. Istotną rolę odgrywają ponadto pozostałe podzespoły sprzętowe komputera. Przyczyną wolnego działania peceta mogą być: procesor, twardy dysk, karta graficzna lub przestarzałe sterowniki.

Pamięć na celowniku - programy diagnostyczne, takie jak Sandra, podają cenne informacje - parametry chipsetu i pamięci (punkt "Obsługiwane moduły").

Pamięć na celowniku - programy diagnostyczne, takie jak Sandra, podają cenne informacje - parametry chipsetu i pamięci (punkt "Obsługiwane moduły").

Nie zawsze można wierzyć informacjom producentów oprogramowania o wymaganiach pamięciowych. Na przykład Microsoft przedstawia 64 MB RAM jako minimalne wymaganie dla środowiska Windows XP, choć radzi używać systemu w połączeniu z pamięcią 128 MB RAM. Tymczasem wygodna praca w systemie jest możliwa dopiero z co najmniej 384 MB pamięci roboczej.

W najnowszych grach nie powinieneś kierować się przede wszystkim zasobami pamięciowymi. Tu największą rolę odgrywa karta graficzna. Jeśli twój model nie zapewnia wystarczająco wysokiej wydajności, nie uzyskasz płynnej animacji nawet przy bogato wyposażonej pamięci RAM.

Obciążenie pamięci roboczej możesz zmierzyć za pomocą standardowych narzędzi dostępnych w Windows XP. W ten sposób ustalisz, czy właśnie pamięć jest wąskim gardłem systemu.

Badanie zapotrzebowania

System Windows udostępnia dwa solidne narzędzia informujące o bieżącym wykorzystaniu pamięci RAM. Menedżer zadań pokazuje chwilowy stopień wykorzystania pamięci, zaś Monitor systemu pomaga śledzić obciążenie pamięci przez dłuższy czas.

Menedżer zadań Przywołasz go, naciskając klawisze [Ctrl Alt Del] i klikając przycisk Menedżer zadań. Alternatywnie możesz otworzyć menu Start | Uruchom i wpisać polecenie task-mgr. Przejdź do karty Wydajność. Najbardziej interesujące informacje znajdziesz w rubrykach Pamięć zadeklarowana i Pamięć fizyczna.

Wiersz Razem rubryki Pamięć zadeklarowana zdradza łączne wykorzystanie pamięci przez system. Podaje zatem, jaki obszar pamięci (fizycznej i wirtualnej) jest w danej chwili wymagany do wykonywania bieżących zadań. Wartość ta oscyluje zależnie od obciążenia systemu i nie ma nic wspólnego z pojemnością modułów RAM zainstalowanych na płycie głównej komputera. Jest za to zgodna z wykresem słupkowym w rubryce Użycie pliku stron (w Windows 2000: Historia użycia pamięci). Windows XP i 2000 wyświetla wartość w kilobajtach.

Parametr Pamięć zadeklarowana określa rozmiar pamięci, z którego może korzystać komputer bez konieczności powiększania pliku wymiany. Pojemność zainstalowanej pamięci RAM jest wyszczególniona w wierszu Razem w rubryce Pamięć fizyczna. Jeśli rozmiar pliku wymiany jest przez dłuższy czas znacznie większy niż pojemność zainstalowanej pamięci RAM, wskazuje to na niedobór pamięci roboczej. W tym wypadku linia na wykresie w rubryce Historia użycia pliku stron będzie przez cały czas przebiegała tuż przy górnej krawędzi.

Monitor systemu Bardziej szczegółowe informacje dotyczące użycia pamięci zapewnia Monitor systemu. Aby go przywołać, kliknij menu Start | Ustawienia | Panel sterowania. Następnie otwórz aplet Narzędzia administracyjne i kliknij dwukrotnie ikonę Wydajność. Alternatywnie możesz wskazać menu Start | Uruchom, po czym wpisać polecenie perfmon.

Kliknij gałąź Monitor systemu. Naciskając klawisze [Ctrl I] lub klikając ikonę z plusem na pasku nad wykresem, przywołaj okno Dodawanie liczników. W polu listy Obiekt wydajności wybierz opcję Pamięć. Wskaż opcję Błędy stron na liście poniżej i kliknij przycisk Dodaj. W ten sam sposób dołącz licznik Zadeklarowane bajty. Powróć do swoich aplikacji i pracuj w nich jak zazwyczaj, zerkając co jakiś czas na wskazania Monitora systemu. Jeśli wartość Zadeklarowane bajty znacznie przekracza przez dłuższy czas pojemność zainstalowanej pamięci RAM, zaleca się rozbudować bieżące zasoby pamięci. Również w sytuacji, gdy linia parametru Błędy stron znajduje się ciągle przy górnej krawędzi wykresu, warto zafundować pecetowi dodatkowe moduły pamięci.