Więcej korupcji w USA

Amerykański Departament Sprawiedliwości jest zobowiązany do corocznego raportowania działań oddziału antykorupcyjnego - Public Integrity Section. Ostatni raport pochodzi jednak z roku 2000, a departament opracowuje obecnie raport za rok 2001.

Aktualne dane Departamentu Sprawiedliwości zostały jednak zebrane i przedstawione przez TRAC Reports dla Corporate Crime Reporter. Wskazują one, że raportowany dotychczas 5 - letni trend obniżania się liczby wykrytych przypadków korupcji organów administracyjnych uległ odwróceniu. Pomiędzy 1997 a 2001 rokiem liczba wykrytych przypadków obniżyła się z 2161 do 1645. Jednak w 2002 roku - według danych zebranych przez TRAC Reports nastąpił wzrost do 1797 spraw.

Przedstawiciele Departamentu Sprawiedliwości nie komentują tych danych i nie informują, dlaczego departament od 2000 roku nie opublikował oficjalnego raportu. Tymczasem wszystko wskazuje na to, że rok 2003 może być rekodrdowy pod względem liczby zgłoszonych przypadków korupcji, potwierdzonych i podejrzewanych. Np. w ub. tygodniu 45 - letni współpracownik byłego gubernatora Illinois został oskarżony o wykorzystanie pieniędzy podatników i czasu pracy pracowników stanowych m.in. do podróży na Costa Ricę. Z kolei burmistrz Bridgeport w Connecticut jest podejrzany o 16 przypadków korupcji, w tym rekietierstwo, łapownictwo i defraudacje.


Zobacz również