Więcej, lepiej i za darmo

Pod hasłem "More Music, More Choice" Microsoft udostępnił dziesiątą już wersję odtwarzacza Windows Media Player (WMP10) i z pewnością jeszcze bardziej wzmocni tym swoją pozycję na rynku.

W porównaniu do wersji poprzednich zmieniło się wiele - intuicyjny, dopracowany interfejs, liczne nowe funkcje, rozszerzona obsługa przenośnych odtwarzaczy. Z poziomu aplikacji uzyskuje się też bezpośredni dostęp do zasobów sklepów z filmami (CinemaNow) i z muzyką (ostatnio uruchomiony MSN Music Web oraz Napster, Musicmatch, MusicNow i Wal-Mart Music Downloads), w których można nie tylko nabyć płyty, pobrać pliki muzyczne ale też posłuchać muzyki za pomocą techniki strumieniowej (streaming). Ich liczba, zgodnie z zapowiedziami koncernu, ma się sukcesywnie powiększać. Windows Media Player 10 współpracuje już z ponad 70 urządzeniami przenośnymi, w tym również z najnowszymi Portable Media Center.

Program zachęca nie tylko odświeżonym wyglądem, ale też dogłębnie przebudowaną bibliotekę multimediów, w której wyeksponowano podstawowe funkcje odtwarzacza. Udoskonalony interfejs z miniodtwarzaczem pozwala na jeszcze wygodniejszy dostęp do najważniejszych funkcji programu: odtwarzania plików muzycznych i słuchania radia, odtwarzania plików wideo, filmów i płyt DVD, nagrywania i rippowania płyt oraz kopiowania utworów do urządzeń przenośnych. Nową, ciekawą funkcją jest możliwość nagrywania programów telewizyjnych, kategoryzowania ich w bibliotece multimediów i odtwarzania w dogodnym momencie.

Miłe dla oka

Po zainstalowaniu i uruchomieniu programu od razu widać zmiany w interfejsie. Wszystkie najważniejsze funkcje umieszczone są na górnym pasku w postaci czytelnych kart. Rozmiar okna poza kilkoma dostępnymi trybami możemy też sami modyfikować, przeciągając myszą prawy dolny róg.

Minitest rozpoczęliśmy od zaimportowania muzycznych zbiorów, co w zależności od ich wielkości, może zająć nawet kilka minut. W zarządzaniu nawet najbardziej rozbudowanymi kolekcjami utworów pomaga tu doskonała opcja &Smart Jukebox&. Po wczytaniu w bibliotece mediów (LIBRARY) możemy dokonać praktycznie dowolnego sortowania (np. nazwa albumu, gatunek, nazwa artysty). Do szybkiego znajdowania nagrań w dużej bazie służy wyszukiwarka. Możemy również katalogować i zarządzać zarejestrowanymi przez system programami telewizyjnymi (opcja rejestracji programów telewizyjnych dostępna jest w systemie Windows XP Media Center Edition).

Z poziomu interfejsu możliwe jest też łatwe wykonywanie wielu funkcji jednocześnie. Bez problemu zatem skonwertujemy nagranie z płyty CD, prześlemy pliki do przenośnego odtwarzacza i przeszukamy zbiory zgromadzone na lokalnym dysku. Panel listy odtwarzania znajdujący się po prawej stronie pozwala na szybkie tworzenie list do lokalnego odegrania, zapisania na płycie CD lub do przesłania do przenośnego odtwarzacza.

Kompatybilność z przenośnymi odtwarzaczami

W WMP10 znacznie rozbudowano obsługę podręcznych odtwarzaczy muzycznych. Możemy już teraz skorzystać z ponad 60 dostępnych urządzeń, które bez problemu - dzięki funkcji Auto Sync skomunikują się z WMP10. Do komunikacji służy tu protokół MTP, który umożliwia automatyczne wykrywanie podłączonego do komputera urządzenia i synchronizację bez instalowania dodatkowych sterowników w systemie. Przesłane do odtwarzacza pliki mogą być zabezpieczone systemem DRM - widać, że Microsoft zdecydował się na dobre umocowanie systemu kontroli praw autorskich w najnowszej wersji WMP.

Filmowe i muzyczne zakupy z WMP10

Całkowitą nowością jest dostęp do internetowych serwisów oferujących sprzedaż muzyki oraz filmów. Posunięcie to jest związane z uruchomieniem przez Microsoft własnego sklepu z cyfrową muzyką MSN Music Web.

O ile muzyczny Napster pozostaje na razie poza zasięgiem polskich internautów, to z zasobów CinemaNow mogą oni skorzystać bez najmniejszego problemu. W CinemaNow możemy zakupić film w jednej z 20 kategorii w systemie Download-to-Own (pobieramy plik z filmem do komputera) lub Pay-per-View (wypożyczamy film na określony czas, który rozpoczyna się od momentu pierwszego uruchomienia pliku po pobraniu). Jest również możliwość streamingu niektórych pozycji lub zapisania się w specjalnym trybie, zwanym Premium, w którym obowiązuje miesięczna opłata za korzystanie z zasobów sklepu. Dokonaliśmy udanego zakupu w CinemaNow, jednak na efekty przyjdzie nam trochę poczekać - szybkość transferu pozostawia w tym względzie wiele do życzenia.

Mimo że WMP10 zawiera 30 atrakcyjnych wizualizacji odtwarzanej muzyki, dodatkowy moduł Windows Media Player 10 EnergyBliss Visualisation (500 KB), pozwala na jeszcze bardziej spektakularne "widzenie" muzyki na ekranie. Warto zainstalować też nowe rozszerzenie Windows Media Bonus Pack do Windows XP (ok. 18 MB), bo ten potrójny zestaw jest naprawdę trudny do pobicia.

(sg)


Zobacz również