Więcej "mądrych" telefonów

Do 2009 r. sprzedaż aparatów klasy smarthphone będzie wzrastać w średniorocznym tempie 28 proc. - informuje Jupiter Research. Za cztery lata odsetek zaawansowanych telefonów komórkowych będzie stanowił 9,3 proc. wszystkich komórek, wobec 3,7 proc. obecnie. Analitycy JP są zdania, że smartphone'y nie wyprą z rynku standardowych telefonów, aparatów cyfrowych czy multimedialnych odtwarzaczy.

Przeprowadzone przez firmę analityczną badanie wykazało, że 62 proc. pytanych woli używać wyłącznie jednego urządzenia, które musi posiadać funkcje głosowe. Możliwość wykonywania rozmów jako fundamentalną funkcję terminala smartphone - postrzega 74 proc. ankietowanych przez Jupiter Research.

Z kolei Nokia podaje, że liczba smartphone'ów sprzedanych w 2004 roku przekroczyła 20 mln. Producent spodziewa się, że globalny rynek smartphone'ów w roku 2005 przekroczy 50 mln urządzeń.

Jak informowaliśmy wcześniej, według Canalys, przedaż urządzeń przenośnych wzrosła w IV kw. 2004 o 51 proc. Grupa 'tradycyjnych' urządzeń bez funkcji telefonu wzrosła o 5 proc., zaś druga grupa umożliwiająca prowadzenie rozmów głosowych o 101 proc. W tej kategorii liderem jest Nokia, która dostarczyła niemal 5 mln smartphonów.


Zobacz również