Więcej muzyki w sieci

W połowie roku wytwórnia fonograficzna Universal Music Group rozpocznie sprzedaż utworów muzycznych w wersji elektronicznej.

Firma RealNetworks podpisała porozumienie z firmą fonograficzną Universal Music Group na cyfrową dystrybucję wydawnictw tego koncernu w Internecie. W połowie roku Universal planuje udostępnić w elektronicznej formie pierwsze nagrania, które będzie można bezpośrednio pobrać na dysk z wielu internetowych sklepów Universalu, sprzedających do tej pory płyty CD i taśmy magnetofonowe. Oprócz umowy z Universal firma RealNetworks podpisała porozumienie z Sony, umożliwiające użytkownikom odtwarzanie plików muzycznych przygotowanych w programie RealJukebox w przenośnych odtwarzaczach cyfrowych Sony.

Do niedawna wielkie wytwórnie płytowe prezentowały w sieci jedynie próbki swojej oferty w celach promocyjnych. Universal zamierza udostępnić w cyfrowej formie pokaźny zestaw albumów i singli (w katalogu wytwórni są m.in. Counting Crows, Aerosmith, B.B. King, Nine Inch Nails i Tricky). Pliki muzyczne przeznaczone do sprzedaży będą opracowane przy użyciu programu RealJukebox firmy RealNetworks. Aplikacja pozwala na wspólną edycję utworów pobranych z sieci i płyt CD oraz tworzenie własnych kompilacji. Tak przygotowane "nagrania" będą obsługiwane przez cyfrowe odtwarzacze firmy Sony (Memory Stick Walkman i Vaio Music Clip), zgodne z formatem kompresji dźwięku ATRAC3 i systemem zabezpieczania OpenMG.

Więcej informacji:

www.real.com/

www.umusic.com/

www.sony.co.jp/