Więcej ognia w teczce

Rok temu Intel wprowadził tylko pięć mikroprocesorów do notebooków, natomiast w styczniu zaprezentował aż sześć nowych kości.


Sypnęło przenośnymi wersjami procesorów Intela. Rok temu firma wprowadziła tylko pięć mikroprocesorów do notebooków, natomiast w styczniu zaprezentował aż sześć nowych kości, wśród których znalazły się też modele o poważnych zmianach konstrukcyjnych. I choć taki zalew przenośnych CPU może być z początku dezorientujący, niesie z sobą parę dobrych wieści: nowe układy dają więcej pary notebookom z obu końców przedziału cenowego.

PRAWDZIWE PORUSZENIE

Więcej ognia w teczce

Gateway Solo 2500SE

W sprzęcie wysokiej klasy pojawi się nowa generacja przenośnych procesorów Pentium II, które przyspieszą najszybsze do tej pory notebooki, podczas gdy pierwsze przenośne układy Celeron wywołają prawdziwe poruszenie w segmencie średnich i tanich notebooków. W tym teście przyjrzeliśmy się czterem nowym komputerom wykorzystującym najświeższe CPU: od maszyn dorównujących biurkowym pecetom (Dell Inspiron 7000 A366LT i Micron TransPort Trek 2), przez porządne narzędzie pracy biznesmena (Hewlett-Packard OmniBook 900), po tani sprzęt podróżnika (Gateway Solo 2500SE). Wszystkie mają 64 MB RAM, wyświetlacz z aktywną matrycą i żywotność baterii od zadowalającej po doskonałą.

CACHE NA POKŁADZIE

Więcej ognia w teczce

Dell Inspiron 7000 A366LT

Najmocniejsze procesory przenośne Intela - PII 333 MHz i PII 366 MHz - działają z szybszymi zegarami niż dotychczasowy lider, PII 300 MHz. Jednak podwyższone megaherce to tylko mała część zmian. Nowe układy mają bowiem istotne ulepszenie konstrukcyjne: 256 KB wbudowanej w kość pamięci podręcznej L2, która pracuje z pełną szybkością procesora. W rezultacie uzyskuje się lepsze osiągi niż w poprzednim rozwiązaniu - 512 KB zewnętrznej pamięci L2 pracującej z szybkością o połowę niższą od CPU. Dane wędrują szybciej między nowymi procesorami a ich pamięciami podręcznymi, więc obliczenia zajmują mniej czasu.

Dwa pozostałe przenośne Pentium II, PII 266PE i PII 300PE, również wykorzystują wbudowaną pamięć podręczną 256 KB (Intel będzie produkował poprzednie PII 266 i PII 300 przynajmniej do lata; więcej w dalszej części artykułu). Nowe Celerony do notebooków o zegarach 266 i 300 MHz mają mniejszą, lecz i tak wydajną wbudowaną pamięć podręczną L2 128 KB.

WYSOKIE LOTY

Więcej ognia w teczce

HP OmniBook 900

Dla osób potrzebujących najszybszych notebooków przenośne wersje PII 333 MHz i PII 366 MHz są długo oczekiwanym ulepszeniem. Laptop Dell Inspiron 7000 A366LT PII 366 uzyskał wynik 191 punktów w naszych testach PC WorldBench 98 - aż o 18 procent lepiej od najszybszego notebooka Pentium II 300 MHz, jakiego testowaliśmy i około 22 procent szybciej od przeciętnego notebooka PII 300 MHz. Micron TransPort Trek 2 PII 333 zdobył 179 punktów, co oznacza 14 procent przewagi nad typowym notebooku PII 300 w aplikacjach biznesowych (testowany Micron był wersją przedprodukcyjną; wszystkie pozostałe były modelami seryjnymi).

Więcej ognia w teczce

Dell P-II 366 ustanawia nowy rekord prędkości.

Dell Inspiron zaskoczył nas tym, że przy swym wielkim, 15-calowym ekranie, zajął drugie miejsce pod względem czasu pracy baterii - prawie 3,5 godziny. Ale Inspiron to raczej bardziej zamiennik biurkowego peceta, niż towarzysz drogi. Waga ponad 3,7 kg (wraz z zasilaczem sieciowym oraz połączeniem stacji dyskietek i czytnika DVD-ROM 2x) zmusi Cię do spalenia wielu kalorii przy noszeniu tego kloca. Wyposażenie Della jest także dobrze dobrane do biurka: testowana jednostka zawierała dysk twardy 8,1 GB, modem wewnętrzny 56 kb/s, kartę graficzną AGP z pamięcią 8 MB, dobre głośniki stereo, dźwięk z wavetable i sprzętową obsługę MPEG. W Polsce Inspirony nie są dostępne, a model Latitude CPi A366XT z tym samym procesorem i pamięcią 64 MB ma ekran 13,3 cala, twardy dysk od 4,3 do 10 GB, grafikę PCI z 2,5 MB EDO RAM i dźwięk z programowym wavetable. Nie ma modemu, ale przez tę uboższą konfigurację jest o kilogram lżejszy od Inspirona.

STANY ŚREDNIE

Więcej ognia w teczce

Gateway 266, działa, działa, działa

Micron TransPort Trek 2 z wyświetlaczem 14,1 cala nie jest tak ociężały, jak Dell, ale jego waga 3,3 kg również nie jest atrakcyjna dla wędrowców. Czas pracy baterii - prawie 2 godziny 45 minut w naszych testach - jest zadowalająca. Maszyna ma dysk 6,4 GB, modem PC Card 56 kb/s, kartę graficzną AGP z 4 MB pamięci i sprzętową obsługę MPEG. Przy cenie 2999 dolarów w USA stanowi dobry wybór dla poszukujących dobrych osiągów za rozsądne pieniądze.

Podczas gdy łatwo jest dostrzec wartość nowych notebooków wysokiej klasy, ostrożniej trzeba podchodzić do strefy średniej. Komputery z układami PII 266PE i PII 300PE mogą się okazać taką sobie propozycją, plasując się w niefortunnej luce pomiędzy modelami z PII 333 a przenośnymi Celeronami.

Więcej ognia w teczce

Abecadło przenośnych CPU.

Pierwszy przetestowany przez nas notebook z PII 300PE, HP OmniBook 900, jest drogi, biorąc pod uwagę jego możliwości. Jednak jako jedyny z tu omawianych zaprojektowany został z myślą o podróżujących. Cienka obudowa mieści ekran 12,1 cala, a waga z zasilaczem i zewnętrzną kieszenią mieszczącą stację dyskietek to tylko 2,3 kg (opcjonalny, 300-gramowy czytnik CD-ROM kosztuje kolejne 250 dolarów). Czas pracy baterii prawie 2 h 45 min jest zadowalający. Nasza jednostka miała grafikę AGP, dysk 4,3 GB, sprzętową obsługę MPEG i jeden głośnik, lecz nie zawierała modemu.