Więcej pikseli

Dynamika rozwoju rynku fotografii cyfrowej jest zadziwiająca. Każdy miesiąc przynosi nowe modele, rozwiązania...

Dynamika rozwoju rynku fotografii cyfrowej jest zadziwiająca. Każdy miesiąc przynosi nowe modele, rozwiązania.

Niestety, nie wszystkie docierają na polski rynek. Jeszcze mniej trafia do naszych domów. Opisujemy najnowsze produkty - może na zakup któregoś z nich w niedalekiej przyszłości zdecydujesz się właśnie Ty?

Na początku lata firma Nikon zaprezentowała swój najnowszy aparat. Poważne duże urządzenie kryjące się pod symbolem D1 to nie zabawka dla amatorów, a narzędzie pracy dla osób zawodowo zajmujących się fotografią. Nikon D1 to cyfrowa lustrzanka. Z zewnątrz nie różni się wiele od konwencjonalnego aparatu SLR - wyróżnia się 2-calowy barwny wyświetlacz LCD na tylnej ściance. Sercem aparatu jest przetwornik CCD składający się z 2,74 miliona elementów. Efektem jest możliwość zapisu obrazów w rozdzielczości 2000x1312 pikseli. Ekwiwalent czułości matrycy to 200, 400, 800 lub 1600 (skala ISO). Zdjęcia przechowywane są w formacie JPEG i TIFF na kartach pamięciowych CompactFlash. W zależności od wybranej jakości na karcie 64 MB (standard) mieści się od 7 do 195 fotografii. Zastosowanie wstępnej obróbki podwyższa jakość uzyskiwanych zdjęć. Zaraz za przetwornikiem CCD umieszczono specjalny dolnoprzepustowy filtr oraz filtr usuwający efekty związane z reakcją przetwornika na podczerwień.

Więcej pikseli
Parametry pracy aparatu są imponujące. Wykonywanie zdjęć ciągłych możliwe jest z częstotliwością od 4,5 do 21 klatek na sekundę. Najkrótszy czas otwarcia migawki to 1/16000 sekundy.

Stosowane do D1 obiektywy to sprzęt przeznaczony także do zwykłych lustrzanek małoobrazkowych Nikona. Mniejsze rozmiary przetwornika (23,7x15,6 mm) niż klatki filmu 35 mm sprawiają jednak, że ogniskowa zamontowanego obiektywu ulega względnemu 1,5-krotnemu wydłużeniu.

Na uwagę zasługuje zastosowanie systemu 3D Digital Matrix Image Control (kompensacja tonalna, pomiar 3D Colour Matrix i balans bieli), który wykorzystuje 1000-pikselową matrycę CCD i poprawia jakość zdjęć.

Aparat nie należy do najlżejszych i najmniejszych. Jego wymiary to 157x153x85 mm, a waży około 1,1 kg. W charakterze zasilania zastosowano komplet akumulatorów Ni-MH. Model D1 potrafi współpracować z odbiornikiem TV w standardzie NTSC lub PAL, wyświetlając wykonane fotografie.

Więcej pikseli
Aparat Canon A50 zamknięty jest w małej aluminiowej obudowie, wykorzystuje przetwornik składający się z 1,3 miliona pikseli, współpracuje z ulepszonym oprogramowaniem wewnętrznym i wyposażony jest w automatyczną (!) osłonę obiektywu.

Zapis zdjęć odbywa się w dwóch rozdzielczościach: 640x480 oraz 1280x960 pikseli. Nośnikiem fotografii zapisywanych w formacie JPEG są karty pamięciowe CompactFlash. Przy pracy w największej rozdzielczości na karcie 8 MB pomieścić można od 23 do 43 zdjęć. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby dokupić kartę o większej pojemności. Model A50 współpracuje z dostępnymi na rynku kartami 64 MB (zapamięta wówczas aż 194 fotografie najwyższej jakości).

Zastosowany obiektyw odpowiada obiektywowi o zmiennej ogniskowej w zakresie od 28 do 70 mm ( zdjęcia małoobrazkowe). Aparat ma wbudowaną lampę błyskową, 2-calowy, kolorowy ekran LCD, a także wizjer optyczny. Podobnie jak w większości tego typu konstrukcji na górnej części obudowy znajduje się czarno-biały wyświetlacz prezentujący podstawowe parametry pracy oraz wartości nastaw.

Wyprowadzone na zewnątrz złącza pozwalają komunikować się z komputerem (RS 232) oraz podłączyć urządzenie do odbiornika TV.

Więcej pikseli
Najnowszy produkt Olympusa - C-21 - to miniaturowy aparat przeznaczony do różnorodnych zastosowań. W jego wnętrzu znalazła się matryca światłoczuła CCD złożona z 2,1 miliona elementów. Komfort pracy z obiektywem (ekwiwalent 38 mm dla aparatów małoobrazkowych) o stałej ogniskowej zwiększa implementacja cyfrowego zoomu (1,6x, 2x, 2,5x). Tradycyjnie już nośnikiem fotografii są karty SmartMedia (do 32 MB pojemności). Funkcja zdjęć seryjnych pozwala fotografować z częstotliwością od 1 do 15 (przy najniższej jakości zdjęć) klatek na sekundę. Przesył ujęć do PC realizowany jest przez port transmisji szeregowej. Oprócz obowiązkowego wyświetlacza LCD (1,8 cala) mamy też zwykły wizjer optyczny usprawniający pracę w trudnych warunkach oświetleniowych (silne słońce). Jest też lampa błyskowa - starczy do oświetlania obiektów oddalonych o mniej niż 4,4 m.