Więcej słońca

Scotty - mieszcząca się w kieszeni słoneczna elektrownia firmy Solarc - pozwala na zaoszczędzenie wielu kilogramów baterii rocznie.

Niemiecka firma Solarc, specjalizująca się w alternatywnych technologiach pozyskiwania energii, wprowadziła do sprzedaży produkt zwany Scotty. Jest to niewielkich rozmiarów "stacja" z bateriami słonecznymi, umożliwiająca zasilanie małych urządzeń przenośnych. Przy użyciu wyłącznie energii słonecznej, Scotty może zasilać palmtopy, telefony komórkowe, przenośne odtwarzacze kasetowe i CD oraz służyć jako ładowarka do akumulatorków. Jedna godzina ładowania wewnętrznych ogniw Scotty pozwala na 2-4 godzin pracy telefonu komórkowego w trybie oczekiwania. Producent poleca swój produkt jako źródło alternatywnej energii dla osób często podróżujących i borykających się z problemem braku dostępu do tradycyjnych źródeł zasilania.

Scotty ma wymiary 100 x 60 x 20 mm i waży zaledwie 125 g. Sprzedawany jest w cenie ok. 120 DEM, a za kabel połączeniowy (do zasilanych urządzeń) trzeba zapłacić niecałe 20 DEM. Na tegorocznych targach CeBIT urządzenia zasilane przez Scotty zaprezentowały m.in. Palm Computing, Psion i Telit Mobile Terminals.