Więcej telefonów z Linuksem

Grupa operatorów oraz korporacji telekomunikacyjnych zawiązała inicjatywę mającą na celu promowanie systemów operacyjnych opartych na Linuksie w telefonach komórkowych, smartfonach i innych urządzeniach przenośnych. Wśród założycieli LiPS Forum (Linux Phone Standardization Forum) znalazła się grupa France Telecom razem z marką Orange, można więc przypuszczać, iż urządzenia bazujące na rozwiązaniach LiPS będą na dużą skalę pojawiać się w Polsce.

Głównym celem organizacji będzie wspólne wypracowanie interfejsów programistycznych, umożliwiających deweloperom tworzenie takich aplikacji, które bez problemu pracować będą mogły na wszystkich telefonach wyposażonych w Linux, niezależnie od producenta samego urządzenia. Dodatkowo, w ramach współpracy z grupą operatorów telekomunikacyjnych Open Mobile Terminal Platform, opracowane zostaną rozwiązania umożliwiające uruchamianie Linuksowych programów także pod innymi mobilnymi systemami operacyjnymi - takimi jak Symbian czy Microsoft Windows Mobile.

Przedstawiciele firm związanych z LiPS twierdzą, że ciało to nie będzie wchodzić w skład żadnej z istniejących już organizacji. Michael Gien, wiceprezes stowarzyszenia twierdzi, że opracowanie standardów w ramach tychże organizacji trwa po prostu za długo a założenia przyświecające utworzeniu grupy wymagają szybkiego wprowadzenia w życie. "Nasz plan jest bardzo agresywny" - twierdzi Gien, podkreślając, że pierwsze urządzenia, stworzone według opracowanych w ramach LiPS rozwiązań, pojawią się na rynku już w 2007 roku.

Wśród założycieli LiPS Forum znalazły się następujace spółki: PalmSource, France Telecom i Orange, TIM Italia, ARM Holdings, Jaluna, Open-Plug oraz Montavista Software.