Więcej topowych gier na Maka

Porozumienie zawarte pomiędzy wytwórcą kart graficznych Nvidią, a firmą TransGaming, producentem technologii wirtualizacji Cider pozwala przypuszczać, że w niedługim czasie użytkownicy systemów spod znaku jabłka będą mogli cieszyć się atrakcyjnymi grami komputerowymi, dotąd dostępnymi jedynie dla użytkowników Windows.

Technologia Cider pozwala uruchamiać gry dla platformy Windows na komputerach Mac wykorzystujących procesory o architekturze x86 bez konieczności instalowania Windows na osobnej partycji twardego dysku. Rozwiązanie to różni się więc od takich narzędzi jak Boot Camp czy Parallels Desktop (które wymagają instalacji na dysku Maka kopii "okien"), a zbliżone jest do opracowanego przez firmę CodeWeavers narzędzia CrossOver.

W rzeczy samej, korzeni Cider i CrossOver należy doszukiwać się w technologii WINE, pozwalającej na komputerach pracujących pod kontrolą systemów z rodziny Linux uruchamiać windowsowe programy nie za pomocą emulacji, ale dzięki specjalnej warstwie translacyjnej, dynamicznie tłumaczącej kod programu.

Połączenie rozwiązania TransGaming z opracowanym przez Nvidię językiem programowania grafiki 3D Cg pozwala przypuszczać, że w ramach Cidera będzie można uruchamiać shadery wysokiego poziomu stworzone w środowisku CgFX. Pozwoli to opracować alternatywną formę implementacji w Mac OS X shaderów wysokiego poziomu kompatybilnych z Direct3D (jest to o tyle istotne, gdyż Microsoft ogranicza dystrybucję Direct3D na platformach systemowych innych producentów).

Mając takie możliwości, nie trzeba już będzie pisać gier na nowo celem przeniesienia ich na Maka. Można też będzie dzięki temu skrócić czas pracy nad grami dla Maka, a być może nawet doprowadzi do sytuacji, w której premiery gier dla Windows i Mac OS X będą następować jednocześnie.

Obecnie Cider wykorzystywany jest na potrzeby przygotowania makowej wersji Heroes of Might and Magic V oraz Myst Online: Uru Live.

Tymczasem ze strony Apple można już pobierać uaktualnienie firmware'u dla kart graficznych GeForce 7300 GT dla komputerów Mac Pro. 2-megabajtowy plik dostępny jest do pobrania pod tym adresem.