Więcej tranzystorów w procesorach

Zastosowanie przez IBM-a nowych procesów technologicznych umożliwiło większe upakowanie tranzystorów w pilotażowej produkcji układów scalonych.

Big Blue zapowiedział rozpoczęcie pilotażowego projektu produkcji nowych procesorów, stosując udoskonalenia opracowane w laboratoriach firmy. Nowy proces technologiczny nazwany CMOS 9S umożliwia tworzenie procesorów o znacznie większym stopniu upakowania tranzystorów. Do produkcji układów zastosowano technologię 0,13 mikrona.

Według przedstawicieli firmy nowe chipy będą wykorzystywane w przyszłości w aplikacjach wymagających dużej mocy obliczeniowej, takich jak rozpoznawanie głosu, identyfikacja na podstawie odcisków palców czy obsługa transmisji wideo poprzez łącza bezprzewodowe. Nowe układy pojawią się w serwerach, urządzeniach komunikacyjnych i innych produktach związanych z rynkiem komputerowym. Nowy proces technologiczny znajdzie również zastosowanie w projektowaniu przyszłej wersji procesora Power 4, który - jak zapowiedział producent - ma się pojawić na rynku w przyszłym roku pod kodową nazwą Regatta.