Więcej wirusów z P2P

Autorzy wirusów komputerowych upodobali sobie sieci wymiany plików P2P - wiele powstających ostatnio "insektów" rozprzestrzenia się tą drogą. Ta tendencja może doprowadzić do epidemii wirusowej, ponieważ znaczna część internautów nie zdaje sobie sprawy, że wirusy mogą rozprzestrzeniać się w ten sposób - wynika z raportu opublikowanego przez Central Command.

Raport powstał na podstawie ankiety rozesłanej do ponad 900 tys. użytkowników komputerów PC. Wynika z niego m.in. że prawie wszyscy internauci wiedzą, iż robaki mogą rozprzestrzeniać się przez pocztę elektroniczną, zaś ponad połowa (58%) respondentów zachowuje szczególne środki ostrożności w kontakcie z wiadomościami pochodzącymi z nieznanego źródła. Jednocześnie zdecydowana większość w żaden sposób nie zabezpiecza się przed robakami rozprzestrzeniającymi się w sieciach P2P, a aż 39% wszystkich ankietowanych przez Central Command nie wiedziało, że "insekty" mogą rozprzestrzeniać się w ten sposób.

Eksperci z Central Command ostrzegają, że taka sytuacja może doprowadzić do prawdziwej epidemii wirusowej. Wprawdzie do tej pory naprawdę szkodliwych "insektów" rozprzestrzeniających się w sieciach P2P było niewiele, jednak tylko kwestią czasu jest, ich zdaniem, pojawienie się "peer-to-peer'owego" CIH-a.