Więcej wodotrysków w Linuksie

Novell opublikował informacje o zmianach w XGL, które mają znacząco poprawić obsługę grafiki i wideo w Linuksie. Ruch ten ma przyciągnąć do systemów spod znaku pingwina większą liczbę użytkowników komputerów osobistych.

Dzięki ulepszeniom w podsystemie XGL aktualnie wykorzystywane komputery będą w stanie szybciej obsługiwać grafikę i wideo, a przy okazji zwiększy się ich wydajność w operacjach 3D. Tak przynajmniej twierdzi Charlie Mancusi-Ungaro, szef marketingu Novella ds. Linuksa i open source.

XGL, czyli "X over OpenGL", to odmiana serwera X-ów, która zdaniem niektórych powinna wkrótce zastąpić serwer X.Org. Niestety, nie wszyscy są do niej przekonani, gdyż korzystanie z niej wymaga obecności w systemie akceleratora 3D.

Linux, czyli Vista

Podczas oglądania prezentacji Novella, trudno nie odnieść wrażenia, że firma odnosi się bezpośrednio do nadchodzącego systemu Microsoftu, Windows Vista (patrz również: "Novell: Microsoft pomoże Linuksowi"). Na pulpicie prezentowane są przezroczyste okienka aplikacji, prześwietlający przez nie odtwarzany plik wideo, a nawet pulpity ułożone w bryłę 3D, które jakoby umożliwiają wygodniejszą pracę ze znajdującymi się na nich aplikacjami.

Zdaniem Novella, XGL powinien działać poprawnie na komputerach, które zostały kupione w przeciągu ostatnich 18 miesięcy. W lecie pojawi się w 10 wersji Novell Linux Desktop. Niewykluczone, że zespoły tworzące inne dystrybucje również zechcą z niego skorzystać.

Dodatkowe informacje: patrz witryna Novella (w języku angielskim), witryna NewsForge (w języku angielskim)