Wiedza z komputera

Encyklopedie i słowniki komputerowe to narzędzia przydatne zarówno nauczycielom, jak i uczniom. Są łatwe w obsłudze, aktualne i obejmują szeroki zakres informacji. Sprawdziliśmy ofertę rynkową tych produktów.


Wiedza z komputera
Wyższość programów multimedialnych nad tradycyjnymi publikacjami papierowymi jest niezaprzeczalna. Encyklopedia czy słownik umieszczony na płycie może zawierać nie tylko opisy i niewielkich rozmiarów ilustracje, ale także np. animacje, filmy, dźwięki czy interaktywne quizy. Ogromną przewagę dają mechanizmy wyszukiwania. Hasła odnajduje się szybko, a system linków pozwala przenosić się błyskawicznie pomiędzy częściami medium. Zawartość wydawnictw komputerowych zależy jedynie od ich autorów i nie jest nawet ograniczona pojemnością płyty - zawsze przecież można dołożyć kolejny krążek. Nie zawsze jednak te możliwości są w pełni wykorzystywane. Często zdarza się, że ilustracje mają małą rozdzielczość, a oferta treści multimedialnych jest niewielka.

Komputerowe aplikacje i bazy danych sprawdzają się idealnie, gdy poszukujemy wielu informacji. Przegrywają jedynie w sytuacjach, w których użytkownik chce szybko sprawdzić pojedyncze hasło. Łatwiej bowiem sięgnąć po książkę, niż czekać na uruchomienie komputera i odpowiedniego oprogramowania.

Zobacz również:

  • Nowa kolekcja oficjalnych książek Fortnite’a od wydawnictwa Insignis

Na rynku królują komputerowe słowniki językowe, które idealnie wykorzystują możliwości peceta w zakresie wyszukiwania haseł. Można również znaleźć słowniki języka polskiego i słowniki specjalistyczne. Spora grupa to encyklopedie, zarówno powszechne, jak i tematyczne. Część z nich adresowana jest do najmłodszych odbiorców. Sprawdziliśmy ofertę producentów i prezentujemy najciekawsze pozycje.

Encyklopedie

Wydawnictwo PWN to znany wszystkim wydawca encyklopedii. Co roku publikuje nowe edycje swojej Multimedialnej Encyklopedii Powszechnej. Wersja 2010 zawiera wyjaśnienie prawie 150 tys. haseł, kilkanaście tysięcy ilustracji wysokiej jakości, różnego rodzaju tabele i kalendaria. Zawartość uzupełniają prawie 5 godzin nagrań dźwiękowych, animacje i prezentacje. Zapisane w encyklopedii informacje zajmują ponad 8 GB danych. Udało się je zmieścić na jednym krążku dzięki zastosowaniu dwuwarstwowych płyt DVD. Oprócz części informacyjnej, produkt PWN oferuje różnego rodzaju sprawdziany, quizy i kilkaset prostych gier. Dołączony moduł Super Memo pozwala użytkownikowi tworzyć własne testy na wybrany temat.

Na uwagę zasługują również produkty z serii tematycznej. Multimedialne encyklopedie: historyczna, geograficzna i biologiczna oprócz haseł zawierają zbiory interaktywnych map, opisów ważnych i ciekawych miejsc, gatunków zwierząt, życiorysy odkrywców i badaczy, objaśnienia specjalistycznej terminologii i galerie portretów, reprodukcji, zdjęć atrakcji turystycznych czy flory i fauny.

Wiedza z komputera

Encyklopedia "Język polski, literatura, sztuka" omawia pojęcia z zakresu literatury, historii sztuki i muzyki, zawiera charakterystykę epok, opisy utworów, cytaty, zdjęcia dzieł sztuki. Z kolei "Matematyka, fizyka, chemia, informatyka" obejmuje poszerzony zbiór wiedzy z matematyki, chemii, fizyki, informatyki i astronomii. Zawiera m.in. interaktywną mapę nieba, życiorysy uczonych, odkrywców, konstruktorów i wynalazców, a także przyrząd do nauki alfabetu Morse’a, czy animowane struktury wybranych związków chemicznych.

Astronomii poświęcony jest również oddzielny produkt - "Kosmos. Encyklopedia multimedialna" . Zawiera ona oprócz kilkunastu tysięcy haseł z dziedziny astronomii i fizyki, również mapy nieba i prezentacje multimedialne omawiające tajemnice wszechświata.

W formie encyklopedycznej tworzone są multimedialne programy edukacyjne dla dzieci oferowane przez wydawnictwo Dorling Kindersley i dystrybuowane w Polsce przez firmę LEM. W skład serii wchodzą między innymi "Moja Pierwsza Niezwykła Encyklopedia Człowieka", "Moja Pierwsza Niezwykła Encyklopedia Historii" czy "Moja Pierwsza Niezwykła Encyklopedia Nauki". Ich treść jest zgodna z programem nauczania szkoły podstawowej. Wszystkie zawierają dostosowane do poziomu wiekowego animacje i efekty, quizy i konkursy, ilustracje, interaktywne gry i zadania.

W sklepach można także spotkać produkty DK przeznaczone dla nieco starszych odbiorców. Są to: "Encyklopedia Dinozaurów", "Encyklopedia Nauki", "Encyklopedia Przyrody" czy "Encyklopedia Wszechświata". Wszystkie zawierają świetnie przygotowane objaśnienia haseł tematycznych, filmy i animacje z danej dziedziny, trójwymiarowe modele. Do dorosłych adresowana jest "Wszystko o Seksie. Encyklopedia".

Wiedza z komputera

Jeżeli jesteś zapalonym ogrodnikiem, interesują cię kwiaty, krzewy i drzewa, możesz kupić jeden z produktów LK Avalon. "Wielka Encyklopedia Roślin", "Encyklopedia Drzew i Krzewów" oraz "Encyklopedia Kwiatów" zawierają opisy ponad 7 tys. roślin i ok. 12 tys. zdjęć, umieszczono w nich opisy porad pielęgnacyjnych i dokładne kalendaria przeprowadzania poszczególnych zabiegów, znajdziesz w nich animacje pokazujące wykonywanie niektórych czynności. Programy omawiają możliwe do zaobserwowania choroby i najczęściej występujące szkodniki oraz opisują sposoby ich zwalczania.

Wygląd interfejsu „Encyklopedii Podboju Kosmosu” odbiega nieco od tradycyjnych programów tego typu.

Produkty encyklopedyczne można znaleźć także w ofercie Play.pl. Encyklopedia przyrody to kilkaset haseł dotyczących różnych gatunków roślin i zwierząt, ponad tysiąc zdjęć, informacje o gatunkach chronionych, parkach narodowych, filmy i artykuły. Dla amatorów grzybobrania przeznaczono leksykon grzybów. Zawiera on opisy ponad stu gatunków występujących w Polsce (zarówno jadalnych, jak i niejadalnych), omawia miejsca ich występowania, sposoby i terminy zbierania. Szczególny nacisk kładzie na bezpieczeństwo. "Grzybiarz" to także zbiór przepisów kulinarnych i sposobów przygotowania potraw z grzybów świeżych i suszonych.

Wydawnictwa encyklopedyczne oferuje także Cartall oraz Marksoft. Są to między innymi "Encyklopedia Przyrody" czy "Encyklopedia Podboju Kosmosu".