Wiedźmin 1 Remake - kiedy premiera? Co wiemy o projekcie Canis Majoris

CD Projekt RED ogłosił prace nad odświeżoną wersją pierwszej części Wiedźmina. Zbieramy w jednym miejscu najważniejsze informacje.

Wiedźmin (fot. CD Projekt RED)

Pierwszy Wiedźmin zadebiutował na komputerach osobistych 15 lat temu i była to gra, która zapoczątkowała serię sukcesów rodzimego CD Projekt RED. Teraz, 15 lat po premierze twórcy ogłosili, że trwają prace nad odświeżoną wersją tego klasyka, który powstaje na silniku Unreal Engine 5. W proces twórczy zaangażowane jest studio Fool’s Theory, w którego skład wchodzą ludzie, którzy pracowali przy pierwowzorze. CD Projekt RED będzie sprawował nadzór kreatywny.

Wiedźmin 1 Remake - kiedy premiera?

Niestety na to pytanie nie jesteśmy aktualnie w stanie jednoznacznie odpowiedzieć. Adam Badowski, szefa studia CD PROJEKT RED powiedział wprost, że "to dopiero początek tego projektu, ale wierzę, że warto będzie czekać". Musimy uzbroić się w cierpliwość. Kolejność wydawania gier nie została potwierdzona. Wiemy jednak, że remake będzie bazował na rozwiązaniach zawartych w grze o nazwie kodowej Polaris. Ta może pojawić się w okolicach najwcześniej w 2025 roku. Może się jadnak zdarzyć, że czas oczekiwania będzie dłuższy. W związku z czym pierwsza prawdopodobna data wydania Wiedźmin 1 Remake to okolice 2026 roku.

Zobacz również:

  • Wiedźmin 3 z Ray Tracingiem jednak chodzi płynnie... wystarczy karta graficzna za...  ILE?!
  • Wiedźmin Remake to piękny prezent na 15 rocznicę serii. CD Projekt RED - dziękuję

Wiedźmin 1 Remake - platformy

Pierwszy Wiedźmin pojawił się w 2007 roku jedynie na komputerach osobistych. Do teraz ten stan rzeczy nie uległ zmianie. CD Projekt RED nie ogłosił, na jakich platformach ukaże się remake, jednak bardzo prawdopodobne, że poza PC trafi również na PS5 oraz Xbox Series X/S. Nie są to jednak oficjalne informacje, a nasze przypuszczenia.

Wiedźmin 1 Remake - ulepszenia

Podobnie jak w przypadku daty premiery czy platform, w tej kwestii także możemy jedynie spekulować. Od momentu wydania gry do teraz minęło już mnóstwo czasu. Przypomnijmy, że pierwsza część została stworzona na autorskim silniku BioWare. Odświeżona wersja tworzona jest w Unreal Engine 5. Nie wyobrażam sobie innej sytuacji, jak po prostu stworzenie gry od zera, tak jak dzieje się to w przypadku Dead Space Remake.

Na pewno możemy liczyć na wysokiej jakości tekstury, poprawione animacje, modele postaci, system walki oraz praktycznie wszystkie inne elementy gry. Już pomiędzy 1 i 3 Wiedźminem była ogromna przepaść technologiczna. Teraz jest ona wręcz niewyobrażalna. Prawdopodobnie z pierwszej części pobrany zostanie jedynie scenariusz, klimat oraz koncept. Cała reszta będzie tworzona od podstaw, oczywiście w duchu oryginału.

W jednym z dokumentów CD Projekt RED znalazła się bardzo ciekawa i ważna informacja. Możemy w nim przeczytać, że Wiedźmin Remake to „napędzana historią, jednoosobowa gra RPG z otwartym światem”. To doskonała informacja, ponieważ świat stworzony w pierwszym Wiedźminie jeszcze bardziej zyska będąc sandboxem.

Na remake pierwszego Wiedźmina przyjdzie nam jeszcze sporo poczekać. Na szczęście, na horyzoncie majaczy next-genowa wersja Wiedźmin 3: Dziki Gon.