Wiedźmin 2 - przynajmniej 4,5 miliona "piratów"

CDProjekt sprzedał już około miliona kopii gry Wiedźmin 2. Polska firma podaje jednak, że jej gra RPG, rozgrywająca się w świecie znanym z powieści Andrzeja Sapkowskiego, została nielegalnie pobrana z internetu około 4,5 miliona razy. Liczba ta jest ponoć wartością optymistyczną, bo w rzeczywistości może być znacznie większa.

Wiedźmin 2
Marcin Iwański z CD Projekt powiedział serwisowi PCGamer.com, że regularnie sprawdzał liczbę osób pobierających grę ze stron agregujących pliki torrent. Przez pierwsze 6-8 tygodni była ona jednocześnie pobierana przez około 20-30 tys. osób.

Iwański założył, że Wiedźmin 2 był pobierany średnio przez 20 tysięcy osób jednocześnie, a skoro instalka ma 14 GB, to jej średni czas pobrania wynosi 6 godzin. 8 tygodni to 1 344 godzin, a jeśli na jedno pobranie potrzeba 6 godzin, to w badanym okresie, przy ciągłym pobieraniu, uzyskujemy liczbę 224 ściągnięty gier. Mnożąc to przez 20 tysięcy osób jednocześnie pobierających otrzymujemy prawie 4,5 milionów pirackich kopi (4,48 mln).

Zobacz również:

  • Wiedźmin, sezon 3 - kiedy premiera, obsada, fabuła. Wszystko, co wiemy o serialu od Netflix
  • Cyberpunk 2077 o 50% taniej! Sprawdzamy Letnią Wyprzedaż na GOGu

Według Iwańskiego rzeczywista liczba piratów jest prawdopodobnie znacznie wyższa. Mimo tego, nie uważa on, że jest to powodem, by gra Wiedźmin wymagała jakiegoś systemu DRM. Iwański mówi, że wszelkie systemy cyfrowego zarządzania prawami autorskimi są bardzo szybko łamane przez piratów. W efekcie nie są skuteczne i utrudniają życie osobom, które legalnie zakupują gry.

Wiedźmin 2 jest sprzedawany bez DRM-ów. W wersji cyfrowej można go nabyć na platformie dystrybucyjnej GOG.com, która należy do CD Projektu i znana jest właśnie z tego, że rozprowadza gry pozbawione systemów cyfrowego zarządzenia prawami autorskimi. Niedawno serwis poinformował, że od przyszłego roku zajmie się rozprowadzaniem także nowszych gier - do tej pory sprzedawał głównie stare dobre gry (Good Old Games - GOG).