Wiedźmin 3 - 8 powodów, dlaczego się nim zachwycamy i wy też powinniście

Wiedźmin 3: Dziki Gon to polska gra wideo, która cieszy się olbrzymią popularnością na całym świecie. Recenzenci bardzo ciepło przyjęli ten tytuł. Jest przynajmniej kilka powodów, dla których można zachwycić się grą od CD Projekt RED, która jest zwieńczeniem trylogii opowiadającej o przygodach Geralta z Rivii.


Komputer do Wiedźmina 3 - sprawdź, czy twój sprzęt podoła grze.

Najnowsza gra od CD Projekt RED trafiła na sklepowe półki 19 maja. Twórcy dwukrotnie przekładali premierę chcąc dopracować tytuł, by dostarczyć graczom jak najlepszy produkt. Po spędzeniu z grą ponad 100 godzin można stwierdzić, że programiści i scenarzyści podołali zadaniu, a Wiedźmin 3: Dziki Gon to piękne zwieńczenie historii bohatera wykreowanego przez Andrzeja Sapkowskiego.

Zobacz również:

Wiedźmin 3 to też świetna oprawa audiowizualna

Wiedźmin 3 - 8 powodów, dlaczego się nim zachwycamy i wy też powinniście

Grając w nowego Wiedźmina warto się co jakiś czas zatrzymać by podziwiać piękne krajobrazy

CD Projekt RED przygotował grę jednocześnie na trzy różne platformy. W Wiedźmina 3 mogą zagrać gracze korzystający z komputera osobistego oraz posiadacze obu konsol najnowszej generacji, czyli Sony PlayStation 4 i Microsoft Xbox One. W każdym przypadku gra prezentuje się naprawdę świetnie pod względem jakości grafiki, efektów dźwiękowych i klimatycznej muzyki.

Wiedźmin 3 na PS4 - piękny, ale nie idealny. Recenzja gry,

Prawdą jest, że Wiedźmin 3: Dziki Gon prezentował się lepiej na zwiastunach udostępnianych rok i dwa lata temu, a programiści CD Projekt RED projektując grę typu openworld z myślą o konsolach i komputerach poszli na pewne kompromisy. Nie zmienia to jednak faktu, że Wiedźmin 3 jest jedną z najładniejszych gier wideo w jakie można zagrać z gatunku cRPG, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę ogromną liczbę detali.

Otwarty, piękny świat

Twórcy oddali do dyspozycji graczy ogromny otwarty świat. Gracz może wejść do każdego z pomieszczeń bez konieczności oglądania ekranów ładowania. W trakcie wędrówki przez mapę można podziwiać nie tylko ośnieżone górskie szczyty, gęste lasy, mroczne bagna i wsie, ale też zabudowania miejskie, podziemne elfie ruiny, pełne statków porty i opuszczone zamki.

Każda z lokacji została pieczołowicie przygotowana. Nie są one puste, a wypełnione zostały bohaterami niezależnymi oraz elementami scenografii. Duże wrażenie robią też efekty pogodowe - deszcz, wichury - oraz zmienny cykl dobowy, czyli wschody i zachody słońca. Grając w Wiedźmina 3 warto czasem zatrzymać się tylko po to, żeby podziwiać wirtualne krajobrazy.

Słowiański klimat w Wiedźminie 3

Wiedźmin 3 - 8 powodów, dlaczego się nim zachwycamy i wy też powinniście

Geralt z Rivii to główny bohater gry Wiedźmin 3: Dziki Gon

Trylogia gier od CD Projekt RED oparta jest o prozę Andrzeja Sapkowskiego i prezentują dalsze losy po zakończeniu Sagi jej głównego bohatera, czyli tytułowego wiedźmina Geralta. Jego przygody toczą się w wykreowanym przez autora fantastycznym świecie. Przypomina nieco średniowieczną Europę, ale zamieszkany jest nie tylko przez ludzi, ale też elfy, krasnoludy, niziołki, czarodziejów oraz... wszelkiej maści potwory.

Andrzej Sapkowski w opowiadaniach o wiedźminie prezentował swoją własną interpretację polskich mitów, a bohaterowie mają słowiański charakter. Nie inaczej jest w przypadku gier wideo od CD Projekt RED. Chociaż Wiedźmin 3: Dziki Gon to gra skierowana na rynek globalny, to twórcy zachowali ducha powieści. Świat przedstawiony ma nadal znany z poprzednich części charakterystyczny klimat, a bohaterowie mówią swojskim językiem.

Niebanalne zadania poboczne

Wiedźmin 3: Dziki Gon opowiada historie Geralta z Rivii, który podąża tropem swojej podopiecznej, Ciri. Główny wątek jest ciekawy, wciągający i wzruszający, ale to nie wszystko co gra ma do zaoferowania. Na graczy oprócz wątku głównego czekają dziesiątki zadań pobocznych, które mają za zadanie urozmaicić rozgrywkę. W grach RPG zwykle misje poboczne są powtarzalne, nieciekawe i służą wyłącznie wydłużeniu czasu spędzonego z daną grą.

W Wiedźminie 3 jest inaczej i polska gra wyznacza nowy standard w branży. Owszem, część z zadań jest generyczna i polega na odszukiwaniu skarbów, graniu w wirtualna grę karcianą Gwint lub startowania w wyścigach konnych. Można trafić jednak na wiele innych złożonych, długich i wciągających misji, w których trzeba zdjąć klątwę, przeprowadzić śledztwo, przeprowadzić zamach lub upewnić się, że... miłość nie jest jedynie wynikiem czarów.

CD Projekt RED przygotowało wymagającą grę

Wiedźmin 3 - 8 powodów, dlaczego się nim zachwycamy i wy też powinniście

Wiedźmin to wyszkolony zabójca potworów, a w trakcie gry będzie trzeba zgładzić wiele bestii

Gra Wiedźmin 3: Dziki Gon oszałamia ogromem świata i bogactwem aktywności, jakie gracz może wykonać. Twórcy szacują, że gracze spędzą przy grze od 50 godzin do nawet 200 godzin w zależności od tego, ile z dodatkowych aktywności zdecydują się wykonać.

Po spędzeniu z grą ponad 100 godzin i przygotowaniu recenzji mogę stwierdzić, że te szacunki nie są wcale przesadzone. Wiedźmin 3: Dziki Gon to przy tym bardzo wymagająca gra, a walka z ludźmi i potworami potrafi dać się we znaki.

Cztery poziomy trudności w Wiedźminie 3

Kolejne zadania wymagają od gracza zdobywania coraz lepszego ekwipunku i doświadczenia. Nie wszyscy będą jednak zainteresowani wykonywaniem zadań pobocznych, ważeniem eliksirów i nakładaniu olejów na miecze przed każdą walką. Dla takich osób przygotowany został najniższy z czterech poziomów trudności.

Wybór tego trybu pozwala graczom zapoznać się z opowieścią. Jeśli jednak gracz jest gotowy na wyzwanie, to może wybrać jeden z trzech podstawowych poziomów trudności. Najwyższe z nich będą wymagały zastosowania strategii podczas starć i regularnego ważenia eliksirów zwiększających możliwości bojowe Geralta.

Na graczy czeka kilkadziesiąt zakończeń

Wiedźmin 3 - 8 powodów, dlaczego się nim zachwycamy i wy też powinniście

W grze Wiedźmin 3: Dziki Gon na gracza czekają dziesiątki różnych zadań do wykonania

Wiedźmin 3: Dziki Gon to gra z gatunku cRPG, w której fabuła nie jest liniowa. Gracz ma duża dowolność w kolejności wykonywanych zadań. Misje mogą przy tym skończyć się na różne sposoby, a często twórcy stawiają przed graczem bardzo trudne pytania. Na wiele moralnych dylematów, przed którymi staje Geralt, nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Podobnie jak w poprzednich częściach z serii Wiedźmin, także w Wiedźminie 3 przygotowane zostało wiele różnych zakończeń. To, które zostanie pokazane graczowi zależy od podejmowanych przez niego wyborów w kluczowych zadaniach. Nie sposób jednak przewidzieć w trakcie rozgrywki, które z decyzji będą miały decydujący wpływ na to, jak będzie wyglądał świat wiedźmina, gry gracz go opuści.

Wiedźmin 3 - jak zaimportować save z Wiedźmina 2

Wybory i decyzje w Wiedźminie 3

Wiedźmin 3 zmusza do podejmowania trudnych i brzemiennych w skutkach decyzji, a pozornie nieistotne szczegóły mogą zaważyć nie tylko o losach samego Geralta i jego towarzyszy, ale też całych krain i królestw. Różnią się one od siebie diametralnie, a twórcy spełnili obietnicę, że wybory gracza będą miały realne konsekwencje w fikcyjnym świecie.

Twórcy przygotowując zakończenie nie popełnili błędów i wyszli obronną ręką. Wiedźmin 3: Dziki Gon jest udanym zwieńczeniem trylogii i domyka wieloletnią historię białowłosego wiedźmina zwanego Białym Wilkiem oraz jego podopiecznej, Ciri. Jest to historia kompletna i zakończona w pięknym stylu.