Wiedźmin 3 na PS4 - piękny, ale nie idealny. Recenzja gry
-
- 12.05.2015, godz. 16:01
Początek gry wprowadza do świata Sapkowskiego

W otoczeniu Geralta zawsze można znaleźć czarodziejki
Wiedźmin 3: Dziki Gon to gra fantasy, która czerpie dużo ze słowiańskiej mitologii. Główna oś fabuły dotyczy poszukiwania przez Geralta jego podopiecznej, Ciri, której tropem podąża tajemniczy Dziki Gon. W tym celu zwiedza on kolejne regiony ogarniętego wojenną zawieruchą świata. Ten bardzo dobrze oddaje ducha powieści Sapkowskiego, podobnie jak miało to miejsce w poprzednich dwóch częściach. Jest tutaj obecny charakterystyczny humor z domieszką erotyzmu. Świat zamieszkany jest przez bohaterów o swojsko brzmiących imionach oraz najróżniejsze magiczne istoty w tym oczywiście potwory, na które poluje bohater.
Gra rozpoczyna się od krótkiej sekwencji treningowej, która okazuje się snem Geralta. Później gracz trafia do pierwszej otwartej lokacji, gdzie może zwiedzać okoliczne wioski i wykonywać najróżniejsze zadania. Okazuje się, że pierwsza mapa, która koncentruje się na odszukaniu czarodziejki Yennefer, ma jedynie za zadanie zapoznać gracza z mechaniką gry. Dialogi z postaciami niezależnymi i znalezione notatki pozwalają graczom, którzy nigdy nie mieli styczności z serią lub prozą Sapkowskiego, rozpoznać kim są kluczowe postaci i jak zbudowany jest świat. Dopiero później gracz trafia do tego prawdziwego świata gry.
Zobacz również:
- Wiedźmin, sezon 3 - kiedy premiera, obsada, fabuła. Wszystko, co wiemy o serialu od Netflix
- Wiedźmin 3 na PS5 i Xbox Series X. Wszystko, co wiemy o aktualizacji
Wiedźmin 3 to gra typu open-world
Poprzednie części serii gry Wiedźmin miały formułę otwartego świata, ale oś fabularna prowadziła gracza za rękę, a po zakończeniu kolejnych aktów nie dało się wrócić do poprzednich map. Tym razem jest inaczej, a gracz po zakończeniu prologu może dowolnie zwiedzać świat gry. Ten, zgodnie z zapowiedziami, jest naprawdę ogromny. Główna mapa składa się z dwóch części: jej południowa połowa to lasy, pola i najróżniejsze wioski, a na północy jest miasto Novigrad.
Świat gry Wiedźmin 3: Dziki Gon toczy wojna. Na królestwa północy, będące obecnie w rozsypce, maszeruje z armia cesarstwa Nilfgaardu. Gracz trafia na samą linię frontu, a ponieważ wiedźmini - z zasady - nie angażują się w konflikty polityczne, Geralt może poruszać się po terytorium wolnego miasta Novigrad, terenów pod władzą królestwa Redanii i po przestrzeni okupowanej przez wojska cesarza południowego imperium.
Zadania poboczne w Wiedźminie 3

Fabuła Wiedźmina 3 rzuca gracza w coraz to nowe rejony mapy. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać najłatwiejszy z czterech stopni trudności i wykonywać tylko misje fabularne - w ramach których co jakiś czas gracz odgrywa historię poszukiwanej przez Geralta przybranej córki, Ciri. Historia jest porywająca, postaci mają swój charakter, dorasta w miarę rozwoju historii. W przeciwieństwie do wielu innych gier z gatunku cRPG główna fabuła nie jest miałka i nie jest tylko pretekstem, by pokazać fantastyczny świat. Wiedźmin 3: Dziki Gon oferuje jednak znacznie, znacznie więcej. Wiele postaci spotkanych w grze, w tym bohaterowie znani z książek Sapkowskiego, mają dla gracza dodatkowe zadania.
Zarówno misje fabularne jak i zadania poboczne są bardzo długie i różnorodne. Gracz raz prowadzi śledztwo w sprawie morderstwa, innym razem bawi się w szpiega, w międzyczasie bada tajemnice upiorów straszących w starym zamczysku, by później zająć się przygotowaniem sztuki teatralnej. Oprócz tego w grze można grać w karty, walczyć na pięści, ścigać się konno, zbierać legendarny ekwipunek oraz - oczywiście - polować na potwory. Czasem wymaga to wyłącznie pokonania stwora nawiedzającego pobliską jaskinię, ale w niektórych przypadkach trzeba się nieźle postarać, by odczynić klątwę lub wywabić maszkarę z ukrycia.