Większa rodzina XScale

Intel oferuje nowe procesory do urządzeń PDA, cechujące się mniejszymi gabarytami i poborem energii.

Koncern wprowadza do sprzedaży trzy nowe układy. Pierwszy z nich to PXA263 ze zintegrowaną pamięcią flash o pojemności 32 MB. Układ będzie produkowany w wersjach z zegarem 200, 300 i 400 MHz. W ofercie firmy znajdzie się także procesor PXA260. Nie posiada on modułu flash, ale cechuje się ponad 50 proc. mniejszą powierzchnią od poprzedniej generacji układów XScale. Jego wymiary to zaledwie 13 mm x 13 mm x 1,4 mm. PXA260 pozwoli producentom na wykorzystanie jeszczych mniejszych płyt głównych do palmtopów. Układ nie będzie jednak wymagał istotnych zmian w architekturze urządzeń PDA, gdyż jest elektrycznie zgodny z całą rodziną PXA26x.

Uzupełnieniem nowej oferty Intela jest procesor PXA255 zastępujący model PXA250. Projektując układ producent postawił przede wszystkim na energooszczędność. Przy pracy z częstotliwością 400 MHz układ zasilany jest napięciem 1,3 V. Według Intela pozwala to na oszczędność poboru energii rzędu 30% podczas pracy z aplikacjami oraz ok. 60% w trybie jałowym. Procesor cechuje się także większą wydajnością od swojego poprzednika, dzięki zwiększeniu taktowania szyny systemowej do 200 MHz.

Procesor PXA255 jest już wykorzystywany w najnowszych urządzeniach PDA, m.in. palmtopach firmy Toshiba. Nowe układy PXA 26x pojawią się na rynku w II kw. br.