Większe dyski Seagate

Seagate zaprezentował nową serię dysków twardych, które potrafią przechowywać do 40 GB danych na jednym talerzu.

Koncern Seagate zaprezentował nową serię dysków twardych. Dzięki możliwości przechowywania 40 GB danych na jednym talerzu można na nich zapisać 80 GB danych. Władze koncernu mają nadzieję, że nowa seria dysków, oznaczona symbolem U, pozwoli na zaspokojenie popytu na tanie dyski o dużych pojemnościach.

Większość dysków przeznaczonych dla komputerów typu desktop zawiera 1-4 talerzy. Oznacza to, że Seagate mógłby bez problemu wyprodukować dyski o pojemności nawet 160 GB. Rzecznik koncernu stwierdził jednak, że dyski z serii U przeznaczone są dla użytkowników liczących się z kosztami. W związku z tym 80 GB będzie na razie największą pojemnością dysków z tej serii. Talerze dysków z serii U obracają się z prędkością 5400 rpm. W niedalekiej przyszłości koncern planuje wprowadzenie na rynek dysków o prędkości obrotowej 7200 rpm.

Seagate rozpoczął już dystrybucję nowej serii napędów. W jej skład wchodzą dyski o pojemności: 20, 40, 60 i 80 GB. Ceny dwóch najmniejszych modeli nie zostały jeszcze ustalone. Za dysk 60-gigabajtowy trzeba będzie zapłacić 159 USD, a za 80-gigabajtowy - 234 USD.