Większe możliwości chipa IBM

Firma IBM zapowiedziała wprowadzenie do sprzedaży nowego procesora PowerPC 750CXe.

W tym tygodniu IBM przedstawiła i udostępniła sprzedawcom najnowszy model procesora PowerPC 750CXe, który ma być następcą G3. 750CXe to po prostu szybsza wersja procesora IBM 750CX stanowiącego wyposażenie sprzedawanych od ostatniej jesieni komputerów typu iBook firmy Apple.

Oba procesory przeznaczone są dla osób ceniących niski koszt, wydajność oraz wysoki stopień niezawodności. Obecnie sprzedawane są wersje CXe taktowane zegarem 400MHz, 500MHz i 600MHz, a w kwietniu ma być dostępny model z zegarem 700MHz. Podobnie jak model CX, 750 CXe wyposażony jest w 256 KB cache typu L2, która pracuje przy tej samej prędkości, co sam procesor. Według Petera Sandona z IBM '256KB cache L2 oferuje dobry kompromis pomiędzy wydajnością, a rozmiarem'.

Do produkcji nowego chipa IBM wykorzystała technologię 0,18 microna i zastosowała sześciowarstwowy proces produkcji (podobną jak Motorola w produkcji G4). Mniejsze 'ślady' pozwalają na to by procesor pracował szybciej i przy mniejszym poborze mocy. Ponadto dodatkowe warstwy umożliwiły zmniejszenie wielkości urządzenia, ale jednocześnie skomplikowały proces produkcji.

Najnowsza wersja procesora G3 została zaprezentowana po raz pierwszy w trakcie konferencji Macworld Expo w Tokyo na komputerze iMac 600MHz.

www.ibm.com


Zobacz również