Większe przekonanie do open source

W wielu przedsiębiorstwach, także polskich, Linux stał się pełnoprawną alternatywą dla komercyjnych systemów operacyjnych. I nie dotyczy to już wyłącznie serwerów WWW czy serwerów plików. Linux wykorzystywany jest także w ważnych z biznesowego punktu widzenia projektach.

Jak wiele firm korzysta z systemu operacyjnego open source, można było się przekonać na zorganizowanym niedawno przez firmy IBM, Novell i Oracle Kongresie Linuxa Profesjonalnego. Swoimi projektami linuxowymi chwaliły się m.in.: FIN Life, Eldorado, Bank Zachodni WBK, PKO BP, Elektrownia Bełchatów, Polska Biblioteka Internetowa, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości czy Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Open source nie ogranicza się jednak wyłącznie do Linuxa.

Sun Microsystems zdecydował się na wykorzystanie modelu open source w celu ożywienia "ekosystemu wokół Solaris". Firma dotrzymała obietnicy i opublikowała OpenSolaris - wersję systemu Solaris 10 wraz z jej kodem źródłowym - ponad 5 mln linii kodu. Oprogramowanie zawierające m.in. jądro systemu, oprogramowanie obsługujące komunikację sieciową oraz biblioteki i polecenia systemowe jest dostępne na zasadach Community Development and Distribution License. Oznacza to, że użytkownicy mają prawo do pobierania kodu źródłowego z Internetu, a także łączenia go z własnym kodem i oferowania powstałych w ten sposób produktów na zasadach komercyjnych. "To całkowicie bezpłatny produkt open source" - przekonuje Tom Goguen, wiceprezes Sun Microsystems odpowiedzialny za platformy programowe...

Więcej na temat w tygodniku Computerworld nr 25/2005


Zobacz również