Większe telewizory HD OLED w 2009 r.?

Koncern Sony zamierza zainwestować dodatkowe 200 milionów dolarów w produkcję większych wyświetlaczy OLED. Pierwsze egzemplarze telewizorów w tej technologii mają pojawić się w 2009 r.

Sony sprzedaje już swój pierwszy wyświetlacz wykonany z użyciem organicznych diod świecących - XEL-1 dysponuje 11-calowym ekranem i dostępny jest na razie w Japonii i Stanach Zjednoczonych. 11 cali to jednak za mało by móc czerpać pełnię wrażeń z oglądanego filmu. Dlatego też w lutym br. japońska firma ogłosiła, że wyłoży 213 mln. USD na rozwój i produkcję 20-calowych telewizorów OLED. Teraz dokłada do tej sumy kolejne 200 mln.

OLED-y oferują obraz lepszej jakości (wyższy kontrast, większą częstotliwość odświeżania) oraz większe kąty widzenia niż wyświetlacz LCD, ale ustępują ciekłym kryształom pod względem żywotności. Spółka Toshiba Matsushita Display Technology wpadła jednak pomysł, jak to poprawić - w swoim prototypie zastosowała nową metalową membranę, zapewniającą skuteczniejszą emisję światła (dzięki temu możliwe było zmniejszenie o połowę emitowanego przez materiał elektroluminescencyjny światła bez straty na jakości wyświetlanego obrazu).

Tak czy inaczej, technologia ta jest na tyle perspektywiczna, że interesuje się nią kilka koncernów - inwestycję w OLED zapowiedział już Samsung (Koreańczycy twierdzą, że teoretycznie mogą wyprodukować wyświetlacz o przekątnej ekranu 40"). Pierwsze urządzenia tej firmy mają zostać zaprezentowane w 2009 lub 2010 r. Wspomniana już Toshiba Matsushita Display zapowiada, że jej produkty trafią do masowej produkcji w przyszłym roku. Warto wspomnieć, że podobne deklaracje złożyła niedawno japońska firma Sumitomo Chemical, która zapowiedziała, że w 2009 r. zamierza rozpocząć masową produkcję ekranów o przekątnych zaczynających się od 40".

Przeszkodą w rozwoju segmentu wyświetlaczy OLED wciąż pozostaje wysoki koszt ich produkcji, przekładający się na wyższe ceny sprzętu. Silna konkurencja ze strony taniejących LCD może okazać się dodatkową przeszkodą w popularyzacji takich wyświetlaczy.