Większość z nas ściąga "piraty". Jest coraz gorzej...I te straty dla producentów!

Z najnowszego raportu Business Software Alliance wynika, że większość z nas korzysta z pirackiego oprogramowania. Całkowita strata z tego tytułu dla firm, które je tworzą, została oszacowana na przerażającą kwotę wynosząca ponad 63 miliardy dolarów.


Na samym początku chcę wyraźnie zaznaczyć, że Business Software Alliance to założona w 1988 roku organizacja zrzeszająca komercyjnych producentów zamkniętego oprogramowania. Po tym wstępie mogę z czystym sercem przejść dalej...

Najnowszy raport

Organizacja opublikowała kilka dni temu nowy raport dotyczący pirackich zachowań użytkowników komputerów. Badaniami objęto 15 000 respondentów z 33 krajów, z których aż 57 procent przyznało, że korzystało z pirackiego oprogramowania (najczęściej czynili to mieszkańcy krajów rozwijających się). Co ważne, w poprzednim roku w identycznym badaniu było ich zaledwie 42 procent, co oznacza znaczny wzrost rok do roku.

Ogromne straty

Oczywiście raport ten posłużył również do oszacowania strat jakie w wyniku naszych pirackich działań poniosły firmy tworzące oprogramowanie. Po żmudnych wyliczeniach wyszło specom z BSA, że kwota ta wynosi aż 63,4 miliarda dolarów rocznie!

Czy aby na pewno?

Chyba większość z nas zgodzi się, że firmy tworzące oprogramowanie ponoszą straty. Czy jednak faktycznie są one tak wysokie? Przecież na pewno nie jest tak, że każdy kto pobrał z internetu piracki program na pewno by go kupił. Pewnie też część z tych piratów nawet nie została zainstalowana na komputerze...

Co sądzicie na ten temat?