Wiele systemów operacyjnych w Longhornie?

Jak twierdzi Bob Muglia, wiceprezes Windows Server Division w Microsofcie, w najnowszej wersji systemu Windows (Longhornie) standardowo dostępna będzie możliwość zainstalowania i uruchomienia wielu systemów operacyjnych. Oczywiście wszystkie będą pracować pod kontrolą OS-a z Redmond.

Pierwotnie plany zakładały, że funkcjonalność ("hypervisor") umożliwiająca uruchamianie innych OS-ów dostępna będzie po zainstalowaniu zewnętrznej, niezależnej aplikacji. Specjaliści z branży twierdzą, że zmiana nastąpiła po oświadczeniach IBM i Intela o aktywnym wsparciu dla oferującego bardzo podobne możliwości projektu Xen.

Gigant z Redmond nie mógł również nie dostrzec potencjału tkwiącego w produktach VMware, już od kilku lat oferujących możliwość instalowania i uruchamiania wielu OS-ów na jednej platformie systemowej. Należy jednak podkreślić, że nowa technologia MS nie będzie identyczna, jak ta stosowana przez VMware - Microsoft ma zamiar wykorzystać możliwości nowych procesorów, przede wszystkim wirtualizację.

W związku ze zmianą planów nie wiadomo, czy oferujący podobną funkcjonalność Microsoft Virtual Server 2005 będzie ciągle dostępny jako niezależna aplikacja. Może się bowiem okazać, że implementując nową technologię tylko w Longhornie, Microsoft zechce "zachęcić" użytkowników do szybkiego uaktualnienia systemów operacyjnych.


Zobacz również