Wielka Brytania: kolejny etap walki z piractwem

Pięć firm związanych z branżą komputerową postanowiło z większym zaangażowaniem zająć się problemem piractwa komputerowego. Tym razem na pierwszy ogień poszli gracze nielegalnie ściągający tytuły z Internetu.

Firmy, które postanowiły ukarać nieuczciwych graczy to Atari, Codemasters, Reality Pump, Techland oraz Topware Interactive. Spółki postanowiły zatrudnić firmę prawniczą Davenport Lyons, aby ta reprezentowała ich interesy.

Działania te zostały podjęte po tym jak Isabellę Barwinską ukarano grzywną w wysokości 16 tysięcy funtów za nielegalne pozyskanie z Internetu gry Dream Pinball 3D. Pokazało to innym producentom, że bez większych przeszkód mogą dochodzić swoich praw w sądzie.

Obecnie namierzono już 25 tysięcy osób, które nielegalnie pobrało gry. Wystąpiono już do dostawców internetowych o ujawnienie ich adresów. The Times donosi, że prawnicy wymienionych wcześniej spółek znają już ich ponad 5 tysięcy.

Firmy nie występują jednak od razu na drogę sądową. Nieuczciwi gracze najpierw dostają ostrzeżenie i prośbę o uiszczenie zadośćuczynienia w wysokości 300 funtów. Gdy te warunki nie zostaną spełnione, sprawa kierowana jest na drogę sądową.