Wielka Brytania: rząd powoła specjalną komisję do walki z piractwem?

Brytyjski minister komunikacji, Stephen Carter, ujawnił więcej szczegółów dotyczących swojego planu powołania specjalnej komisji zajmującej się walką z nielegalnym pobieraniem i udostępnianiem plików z Sieci.

Po raz pierwszy o komisji do walki z nielegalnym dzieleniem się plikami w Sieci dało się słyszeć pod koniec stycznia. Wtedy to, brytyjski minister sprawiedliwości wyraził nadzieję, że nowy twór pomoże posiadaczom praw autorskich oraz dostawcom Internetu w bardziej skutecznej walce z przestępcami.

Przez wiele osób, nielegalne dzielenie się plikami w Sieci, uważane jest za jeden z największych problemów współczesnego Internetu. Jeśli wierzyć danym opublikowanym przez IFPI, 95% muzyki pobranej z Sieci jest nielegalna. To właśnie dlatego w lipcu ubiegłego roku sześciu największych dostawców Internetu podpisało specjalne porozumienie zobowiązując się do udzielania użytkownikom pobierającym utwory w nielegalny sposób, pisemnych ostrzeżeń. Po trzech takich upomnieniach pirat mógłby być nawet odłączony od Sieci. Jednak pomimo podpisania porozumienia, żaden z dostawców usług (za wyjątkiem Virgin Media) nie rozpoczął wysyłania listów.

Zdaniem Stephena Cartera, komisja stojąca na straży praw autorskich miałaby za zadanie zachęcać użytkowników Sieci do pobierania plików w legalny sposób, szukać lepszych metod na zabezpieczanie utworów oraz wyznaczyć jednolite i czytelne kary obowiązujące za ściąganie dzieł chronionych prawem autorskim.

Zobacz także:

15-latek udostępnia Muziic - program do strumieniowania muzyki z YouTube

Błąd Amazon pozwalał na ściąganie utworów MP3 za darmo

Depeche Mode i nowy model dystrybucji muzyki w iTunes Store


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: