Wielka Brytania zakazuje Manhunta 2. Rockstar Games odpowiada

Brytyjska organizacja BBFC (British Board of Film Classification) zajmująca się oceną oraz klasyfikacją wiekową filmów i gier odmówiła przyznania kategorii wiekowej produkcji Manhunt 2 (PS2, Wii). W efekcie, sprzedaż tytułu na terenie całego Zjednoczonego Królestwa zostanie zakazana. Producent skomentował decyzję mówiąc, że każdy powinien mieć prawo wyboru formy rozrywki.

Manhunt 2 to sequel bardzo kontrowersyjnej gry z 2003 roku. Użytkownik wciela się w rolę Daniela Lamba, naukowca, który został porwany przez tajemniczą grupę morderców. Bohater cudem ucieka i wraz z innym byłym współwięźniem, nijakim Leo Kasperem, wstępuje na drogę zemsty...

Wielka Brytania zakazuje Manhunta 2. Rockstar Games odpowiada

Fabuła prosta i z pewnością nie odbiega od historii znanych z gier czy filmów. Co w takim razie oburzyło panów z BBFC? Oczywiście wykonanie.

David Cooke, prezes BBFC, stwierdził:

"Normalnie w takich przypadkach wskazujemy autorom elementy, które powinni usunąć aby gra mogła zostać sklasyfikowana. W przypadku Manhunta 2 nie jest to możliwe. Produkt jest niesamowicie brutalny, bardzo sadystyczny i sprowadza rozgrywkę jedynie do mordowania napotkanych przeciwników. Co gorsza, ukazuje wszystko w niezwykle realistyczny sposób. Już pierwsza część gry sprawiła nam wiele problemów. W końcu, z trudem, zdecydowaliśmy się przyznać jej znaczek 18+. Nie tym razem."

Wielka Brytania zakazuje Manhunta 2. Rockstar Games odpowiada

Przedstawiciele Rockstar Games, twórcy gry, oznajmili, że są rozczarowani decyzją BBFC:

"Przyznajmy, że jesteśmy rozczarowani decyzją BBFC. Manhunt 2 to propozycja dla wszystkich miłośników horrorów i thrillerów. Produkt na pewno nie wykracza poza granice wyznaczone przez inne produkcje tego typu. Uważamy ponadto, że każdy produkt powinien zostać sklasyfikowany i oceniony. To odbiorca powinien decydować o tym co chce oglądać i przy czym się bawić. Ci zaś, jesteśmy pewni, dobrze widzą granice między grą a rzeczywistością. Mimo to, oczywiście uszanujemy decyzję organizacji."

Wielka Brytania zakazuje Manhunta 2. Rockstar Games odpowiada

Warto dodać, że w Stanach Zjednoczonych Manhunt 2 otrzymał notkę "tylko dla dorosłych". Wydawca gry, Take-Two Interactive Software, zapowiedział, że będzie walczył o zmianę decyzji. Przedstawiciele firmy chcą by tytuł uzyskał kategorię "mature", czyli "od 17 lat".

Aktualizacja: 22 czerwca 2007 13:22

Firma Take-Two Interactive Software, wydawca Manhunta 2, wydała oficjalne oświadczenie prasowe, w którym oznajmiła, że odwołuje premierę gry. Tytuł miał trafić na zachodnie półki sklepowe 10 lipca tego roku. Aktualnie nie wiadomo czy w ogóle się ukaże... Więcej informacji i powody decyzji znajdziecie w tym artykule.