Wielka akcja Policji - zlikwidowano dwie wytwórnie pirackich płyt

Polska policja zlikwidowała dwie potężne wytwórnie pirackich płyt - w Ząbkach i Rybniku. Policja twierdzi, że to największe w całej Unii Europejskiej tłocznie, jakie udało się odnaleźć i wreszcie zlikwidować. Straty powstałe w wyniku działalności grupy kierującej procederem szacuje się na co najmniej 10 mln złotych.

Wielka akcja Policji - zlikwidowano dwie wytwórnie pirackich płyt

Źródło: Policja.pl

Zatrzymany Krzysztof M. zlecał tłoczenie płyt w dwóch firmach w Warszawie i Rybniku. Następnie nielegalne nośniki trafiały do jego firmy w Ząbkach. Po ostatecznej obróbce transportowano je na rynek Europy Zachodniej. Oprócz pomysłodawcy całego procederu w ręce policjantów wpadli również: współwłaściciel tłoczni w Warszawie i jego pracownik oraz członek zarządu firmy w Rybniku.

Policja w pierwszej kolejności przeprowadziła nalot na posesję w Ząbkach. Funkcjonariusze weszli do budynku i trafili na pełną produkcję przemysłową. W jednym pomieszczeniu przygotowywane były foliowe koperty na płyty, w drugim natomiast maszyna nanosiła właśnie tampondruk. Oczywiście zatrzymano cały proceder i zabezpieczono wszelkie materiały dowodowe: ponad 42 tys. nośników CD i DVD wśród których znalazły się m.in. niedostępne jeszcze na rodzimym rynku "Slumdog. Milioner z ulicy" czy "The Wrestler" ("Zapaśnik"). Zatrzymano także pomysłodawcę całego procederu - 38-letniego Krzysztofa M.

Wielka akcja Policji - zlikwidowano dwie wytwórnie pirackich płyt

Źródło: Policja.pl

Jeszcze tego samego dnia po południu policjanci z wydziału dw. z przestępczością gospodarczą KSP przeszukali pomieszczenia firmy Krzysztofa M. na Pradze Północ. Zabezpieczono tam około 14 tys. nielegalnie skopiowanych płyt CD i DVD oraz kilkadziesiąt matryc służących do kopiowania pirackich utworów. Zatrzymano współwłaściciela firmy, 31-letniego Wojciecha W. oraz jego pracownika - 33-letniego Roberta S.

W tym samym czasie stołeczni policjanci zwrócili się do komendy miejskiej Policji w Rybniku i policjantów z wydziału dw. z przestępczością gospodarczą śląskiej komendy wojewódzkiej o przeszukanie pomieszczeń tłoczni w Rybniku. Już po kilku godzinach znany był efekt tych wspólnych działań. Zabezpieczono dowody świadczące o tym, że Krzysztof M. zlecał tej firmie tłoczenie nielegalnych płyt z muzyką i filmami. Zatrzymano członka zarządu - 41-letniego Tomasza R. Tego samego dnia został on przekonwojowany do Warszawy. Cała czwórka zostanie dziś przesłuchana w prokuraturze. Wszyscy usłyszą zarzuty. Zapadną też decyzje o zastosowaniu wobec nich środków zapobiegawczych.

Sprawa od samego początku objęta była nadzorem wydziału dw. z przestępczością gospodarczą biura kryminalnego KGP. Podczas realizacji nawiązano kontakty z policjantami krajów UE oraz przedstawicielami organizacji chroniącej prawa autorskiej IFPI.

Wielka akcja Policji - zlikwidowano dwie wytwórnie pirackich płyt

Źródło: Policja.pl

Policja podaje, że to największe wytwórnie pirackich płyt zlikwidowane dotychczas w Unii Europejskiej. Wszystko wskazuje na to, że grupa zajmowała się produkcją oraz dystrybucją nielegalnych muzycznych i filmowych nośników co najmniej od kilku miesięcy. Płyty przeznaczone były na rynek Europy Zachodniej. Szacuje się, że straty powstałe w wyniku przestępczego procederu sięgają ponad 10 mln złotych. Podczas realizacji zabezpieczono łącznie około 54 tys. nośników CD i DVD z muzyką i filmami o wartości około 5 mln złotych.

Źródło: Policja.pl