Wielka flota sił zjednoczonych


Wielka flota sił zjednoczonych

<b>Raporty serwisu WWW</b> Utwórz indywidualne raporty, które dostarczą ci pełnej informacji o problemach w całym serwisie WWW. Pozwoli to na momentalne przejście do podświetlonego błędu, umożliwiając szybkie poprawienie go.

Mimo że z założenia Dreamweaver ma wbudowane tylko opcje tworzenia przycisków i tekstu, to jednak dzięki architekturze programu jest on przygotowany do dodawania innych obiektów, pochodzących z Flasha.

W nowej wersji programu mamy do dyspozycji Raporty stron, których zadaniem jest wyszukiwanie i poprawianie błędów. W prosty sposób sprawdzimy działanie wewnętrznych i zewnętrznych odnośników. Odnalezienie brakujących znaczników czy nienazwanych dokumentów nie będzie stanowiło już problemu. Raporty są generowane jako dokumenty HTML - pozwala to na szybkie wykrycie błędu - wystarczy kliknąć w jego opis.

Tworzenie struktury serwisu internetowego

Okno Site wzbogacono w opcję zamieszczania kolumn z dodatkowymi informacjami (np. takich jak ilość czasu spędzonego nad daną częścią serwisu). Członkowie zespołu mogą używać poczty elektronicznej do sprawdzania zmian w zawartości serwisu.

Wielka flota sił zjednoczonych

<b>Konfigurowalne okno serwisu WWW</b> Oprócz podglądu struktury serwisu kolumny okno witryny można dopasować do indywidualnych wymagań i potrzeb, dodając własne pozycje (jak czas pracy nad projektem).

Macromedia stworzyła bardzo zintegrowany system do zarządzania zawartością serwisu kładąc nacisk na jak najlepszą organizację pracy. Dodała dwa narzędzia: Microsoft Visual SourceSafe and WebDAV, pozwalające na załadowanie plików na serwer, podgląd stron WWW i zarządzanie dostępem do grup plików. Strony WWW mogą być blokowane, żeby zapobiec nieumyślnym, przypadkowym zmianom. Systemy innych firm mogą być dynamicznie dołączane w porozumieniu z firmą Macromedia.

FIREWORKS

Fireworks rozwinął się tak bardzo, że ma szansę zdetronizować Photoshopa, program najczęściej stosowany w grafice webowej. Adobe wypuściła ostatnią wersję Photoshopa z bogatymi opcjami. Macromedia zdaje sobie sprawę, że stawka jest duża i niełatwe będzie przekonanie projektantów stron WWW do swojego produktu.

Fireworks 4 również ma nowe i ulepszone narzędzia edycyjne oraz bardziej inteligentny interfejs użytkownika. Program pozwala na bezproblemową integrację z innymi produktami tego producenta.

Operacja plastyczna

Wielka flota sił zjednoczonych

<b>Nowe szaty</b> Fireworks ma całkowicie nowy wygląd dzięki adaptacji standardowego interfejsu Macromedii.

Pierwsza zmiana rzucająca się w oczy to ujednolicenie interfejsu. Jest on praktycznie identyczny we wszystkich aplikacjach, co ułatwia nowym użytkownikom łatwiejsze przyswojenie wszystkich funkcji programu.

Pasek startowy Launcher - umieszczony w belce dokumentu - daje szybki dostęp do poszczególnych okien i palet. Ikonka krzywych BŽziera ma identyczne właściwości we Flashu, Fireworks i we FreeHandzie. To samo z tablicami wyboru kolorów - wszędzie działają tak samo.

Różne palety zostały rozbudowane w nowej wersji. Paleta warstw (Layers) ma teraz rozwinięty podgląd na wszystkie obiekty i maski w każdej z warstw. Są bardzo podobne do rozwiązań znanych z Photoshopa. Projektant może blokować warstwy, zmieniać położenie i ich hierarchię. Maskowanie natomiast może być używane w połączeniu z selektywną kompresją JPEG. Ten rodzaj kompresji JPEG jest zbawieniem dla tych, którzy unikali tego formatu w obawie przed utratą jakości. Zakłócenia wynikające z kompresji JPEG często niszczyły całą grafikę w tych miejscach, gdzie twórcy zależało na utrzymaniu najwyższej jakości. Dzięki użyciu masek mamy możliwość nadania jednego poziomu kompresji na całym obrazie i mniejszej kompresji na maskowanym fragmencie.

Wielka flota sił zjednoczonych

<b>Animacje</b> Macromedia umieściła w programie proste narzędzie do tworzenia animacji o nazwie Live Animation.

Macromedia dodała różne funkcje umożliwiające podniesienie wydajności w tworzeniu grafiki nawigacyjnej. Ciekawe jest wprowadzenie do programu kreatora rozwijanego menu. Bez znajomości i studiowania JavaScriptu użytkownik może tworzyć złożone, wielopoziomowe menu, rollovery, fonty, style i dołączać odnośniki.

Tworzenie rolloverów było chyba najbardziej żmudnym i skomplikowanym zajęciem w poprzednich wersjach. Odpowiadając na krytykę zgłaszaną przez użytkowników, Macromedia wprowadza proste tworzenie takich efektów do nowej wersji Fireworks. Krótko mówiąc, użytkownik ma teraz opcję wybrania ikony przycisku docelowego i umieszczenia jej w dowolnym miejscu na stronie. Kiedy ją wskaże kursorem, pojawi się okienko dialogowe, w którym musi tylko wskazać lokalizację alternatywnego obrazka. To wszystko, rollover jest gotowy. Teraz projektanci będą mogli dowolnie przesuwać elementy (slices) na stronie, bez ryzyka utraty zadań przydzielonych rolloverom.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: