Wielka flota sił zjednoczonych


Wielka flota sił zjednoczonych

<b>Raporty serwisu WWW</b> Utwórz indywidualne raporty, które dostarczą ci pełnej informacji o problemach w całym serwisie WWW. Pozwoli to na momentalne przejście do podświetlonego błędu, umożliwiając szybkie poprawienie go.

Mimo że z założenia Dreamweaver ma wbudowane tylko opcje tworzenia przycisków i tekstu, to jednak dzięki architekturze programu jest on przygotowany do dodawania innych obiektów, pochodzących z Flasha.

W nowej wersji programu mamy do dyspozycji Raporty stron, których zadaniem jest wyszukiwanie i poprawianie błędów. W prosty sposób sprawdzimy działanie wewnętrznych i zewnętrznych odnośników. Odnalezienie brakujących znaczników czy nienazwanych dokumentów nie będzie stanowiło już problemu. Raporty są generowane jako dokumenty HTML - pozwala to na szybkie wykrycie błędu - wystarczy kliknąć w jego opis.

Tworzenie struktury serwisu internetowego

Okno Site wzbogacono w opcję zamieszczania kolumn z dodatkowymi informacjami (np. takich jak ilość czasu spędzonego nad daną częścią serwisu). Członkowie zespołu mogą używać poczty elektronicznej do sprawdzania zmian w zawartości serwisu.

Wielka flota sił zjednoczonych

<b>Konfigurowalne okno serwisu WWW</b> Oprócz podglądu struktury serwisu kolumny okno witryny można dopasować do indywidualnych wymagań i potrzeb, dodając własne pozycje (jak czas pracy nad projektem).

Macromedia stworzyła bardzo zintegrowany system do zarządzania zawartością serwisu kładąc nacisk na jak najlepszą organizację pracy. Dodała dwa narzędzia: Microsoft Visual SourceSafe and WebDAV, pozwalające na załadowanie plików na serwer, podgląd stron WWW i zarządzanie dostępem do grup plików. Strony WWW mogą być blokowane, żeby zapobiec nieumyślnym, przypadkowym zmianom. Systemy innych firm mogą być dynamicznie dołączane w porozumieniu z firmą Macromedia.

FIREWORKS

Fireworks rozwinął się tak bardzo, że ma szansę zdetronizować Photoshopa, program najczęściej stosowany w grafice webowej. Adobe wypuściła ostatnią wersję Photoshopa z bogatymi opcjami. Macromedia zdaje sobie sprawę, że stawka jest duża i niełatwe będzie przekonanie projektantów stron WWW do swojego produktu.

Fireworks 4 również ma nowe i ulepszone narzędzia edycyjne oraz bardziej inteligentny interfejs użytkownika. Program pozwala na bezproblemową integrację z innymi produktami tego producenta.

Operacja plastyczna

Wielka flota sił zjednoczonych

<b>Nowe szaty</b> Fireworks ma całkowicie nowy wygląd dzięki adaptacji standardowego interfejsu Macromedii.

Pierwsza zmiana rzucająca się w oczy to ujednolicenie interfejsu. Jest on praktycznie identyczny we wszystkich aplikacjach, co ułatwia nowym użytkownikom łatwiejsze przyswojenie wszystkich funkcji programu.

Pasek startowy Launcher - umieszczony w belce dokumentu - daje szybki dostęp do poszczególnych okien i palet. Ikonka krzywych BŽziera ma identyczne właściwości we Flashu, Fireworks i we FreeHandzie. To samo z tablicami wyboru kolorów - wszędzie działają tak samo.

Różne palety zostały rozbudowane w nowej wersji. Paleta warstw (Layers) ma teraz rozwinięty podgląd na wszystkie obiekty i maski w każdej z warstw. Są bardzo podobne do rozwiązań znanych z Photoshopa. Projektant może blokować warstwy, zmieniać położenie i ich hierarchię. Maskowanie natomiast może być używane w połączeniu z selektywną kompresją JPEG. Ten rodzaj kompresji JPEG jest zbawieniem dla tych, którzy unikali tego formatu w obawie przed utratą jakości. Zakłócenia wynikające z kompresji JPEG często niszczyły całą grafikę w tych miejscach, gdzie twórcy zależało na utrzymaniu najwyższej jakości. Dzięki użyciu masek mamy możliwość nadania jednego poziomu kompresji na całym obrazie i mniejszej kompresji na maskowanym fragmencie.

Wielka flota sił zjednoczonych

<b>Animacje</b> Macromedia umieściła w programie proste narzędzie do tworzenia animacji o nazwie Live Animation.

Macromedia dodała różne funkcje umożliwiające podniesienie wydajności w tworzeniu grafiki nawigacyjnej. Ciekawe jest wprowadzenie do programu kreatora rozwijanego menu. Bez znajomości i studiowania JavaScriptu użytkownik może tworzyć złożone, wielopoziomowe menu, rollovery, fonty, style i dołączać odnośniki.

Tworzenie rolloverów było chyba najbardziej żmudnym i skomplikowanym zajęciem w poprzednich wersjach. Odpowiadając na krytykę zgłaszaną przez użytkowników, Macromedia wprowadza proste tworzenie takich efektów do nowej wersji Fireworks. Krótko mówiąc, użytkownik ma teraz opcję wybrania ikony przycisku docelowego i umieszczenia jej w dowolnym miejscu na stronie. Kiedy ją wskaże kursorem, pojawi się okienko dialogowe, w którym musi tylko wskazać lokalizację alternatywnego obrazka. To wszystko, rollover jest gotowy. Teraz projektanci będą mogli dowolnie przesuwać elementy (slices) na stronie, bez ryzyka utraty zadań przydzielonych rolloverom.