Wielka flota sił zjednoczonych

Ułatwienie pracy projektantom WWW to jeden z ważniejszych celów, jakie wyznaczyła sobie firma Macromedia. Zestaw uderzeniowy w postaci pakietu złożonego z nowych wersji programów Dreamweaver 4, Fireworks 4 i UltraDev 4 ma spełnić oczekiwania twórców stron WWW.


Ułatwienie pracy projektantom WWW to jeden z ważniejszych celów, jakie wyznaczyła sobie firma Macromedia. Zestaw uderzeniowy w postaci pakietu złożonego z nowych wersji programów Dreamweaver 4, Fireworks 4 i UltraDev 4 ma spełnić oczekiwania twórców stron WWW.

Internet przeżywa prawdziwy boom, a statystyki mogą zaskakiwać. Według badań przeprowadzonych przez firmę IDC, w 1999 roku istniało 1,7 miliarda stron WWW, a w 2002 roku ilość stron w Internecie ma osiągnąć niewiarygodną liczbę 8 miliardów.

Macromedia postanowiła zdominować rynek wypuszczając uniwersalne narzędzia, które znajdą zastosowanie w wielu dziedzinach Internetu: od projektowania stron, przez grafikę webową, aż do zarządzania i wykorzystania sieciowych baz danych. Zdaniem firmy, aż 78% stron WWW zostało stworzonych za pomocą ich okrętu flagowego - Dreamweavera - który tym samym zostawił daleko w tyle największego rywala - Adobe GoLive. W związku z bardzo dużym rozwojem narzędzi do tworzenia WWW Macromedia postanowiła utrzymać swoją dominującą pozycję w branży, prezentując Dreamweavera 4, Fireworks 4 i UltraDev 4 z zupełnie nowymi możliwościami.

Poprawiono jakość i organizację pracy, dołożono nowe funkcje - zgodnie ze stale rosnącymi wymaganiami projektantów stron WWW. Zapewniono przede wszystkim: wspólny interfejs i ścisłą współpracę pomiędzy programami z pakietu, integrację HTML-u z kodem JavaScript, uproszczone tworzenie rolloverów, ściślejsze połączenie z Flashem i selektywną optymalizację grafiki - wszystkie te narzędzia debiutują w nowych wersjach.

Macromedia zamierza nowym pakietem zdobyć rynek. Ma on konkurować w wielu różnych segmentach. Firma ciągle poszukuje nowych rozwiązań, by stworzyć narzędzie uniwersalne w organizowniu pracy: od kreacji do zaprezentowania efektu końcowego. Są to rozwiązania podobne do tych, jakich konkurencyjna firma Adobe dokonała w dziedzinie druku. Oprócz wymienionych programów, Macromedia dostarcza na rynek narzędzia do zarządzania (Generator), do personalizacji (LikeMinds), analizy (Aria) i prezentacji (Flash i Shockwave).

Programy nowej generacji wzbogacone najnowszymi dodatkami pozwolą użytkownikom na tworzenie "inteligentnej zawartości", dzięki czemu łatwiej będzie dopasowywać witryny do indywidualnych upodobań.

DREAMWEAVER 4

Wielka flota sił zjednoczonych

<b>Podgląd kodu</b> Podgląd i edycja kodu strony WWW w nowym oknie Code View, który zawiera opcje kolorowania i numerowania linii na żywo. Poniżej pokazano pełnoekranowy widok okna Code View.

Nowa wersja Dreamweavera charakteryzuje się lepszymi narzędziami do tworzenia kodu i wyglądu projektu, a także ścisłą integracją z innymi produktami Macromedii. W program wbudowano także polecenia do tworzenia statystyk witryny oraz integracji z bazami danych.

Kodowanie HTML

Najbardziej oczywistym dodatkiem do Dreamweavera była adaptacja najlepszych narzędzi do edycji kodu HTML i innych. Poprzednie wersje programu były w dużym stopniu uzależnione od rozwiązań proponowanych przez firmy trzecie, by stworzyć dobre środowisko opisu strony, umożliwiające projektantom tworzenie i pisanie w HTML-u, XML-u i JavaScriptcie. Choć Macromedia ogłosiła, że programy BBedit firmy Bare Bones na Maca oraz i Allaire HomeSite na Windows będą nadal sprzedawane razem z Dreamweaverem, sam program jeszcze zyskał na integralności i funkcjonalności.

Wielka flota sił zjednoczonych

<b>Tryb Layout</b> Nowy Layout Mode pozwala projektantom na tworzenie dynamicznie umieszczanych tabel i zabezpieczania ich komórek.

Mimo iż funkcje kodowania HTML istniały już w poprzednich wersjach (zadebiutowały one pod nazwą Roundtrip HTML - jest to sposób wklejania kodu do Dreamweavera, w formie nienaruszonej), to nowy zintegrowany edytor tekstowy robi ogromne wrażenie. Pełnoekranowy podgląd kodu pozwala twórcy - dzięki podzielonemu oknu - widzieć zarówno układ graficzny strony, jak i kod. Dzięki temu możliwe jest nanoszenie poprawek i zmian w trybie rzeczywistym.

Automatyczne wcięcia, żywa zmiana składowych koloru dla HTML i JavaScript, ustawianie interpunkcji, numerowanie linii - wydaje się teraz dziecinnie proste. Macromedia zapewnia, że nie-HTML-owe pliki - takie jak na przykład pliki z tagami XML, pozostaną nienaruszone po otwarciu w Dreamweaverze.

Wielka flota sił zjednoczonych
W wersji czwartej poprawiono również obsługę JavaScriptu dzięki dodaniu debugera, którego zadaniem jest wyłapywanie błędów w kodzie po stronie klienta. Debuger umożliwia wstrzymanie działania skryptu, przewinięcie całego kodu, w jednym czasie, eliminując i izolując błędy. JavaScript może być przeglądany zarówno w Netscape Nawigatorze, jak i Internet Explorerze i w pełni informuje o zachowaniu się kodu w tych przeglądarkach.

W nowej wersji znajdziemy także przewodnik dający bezpośredni dostęp do podstawowych informacji o HTML, JavaScript, CSS i plug-inach. Opracowany na podstawie książki O'Reilly's "Definitive DHTML Reference Book", jest bardzo przydatny dla nowicjuszy, bo dzięki niemu łatwiej będzie przyswoić podstawowe zasady pisania w tych językach. Doświadczeni użytkownicy będą mogli używać przykładów kodu za pomocą kopiowania i wklejania lub sprawdzać w locie możliwości obsługi przez przeglądarki internetowe.