Wielka głębia

Moduł niskotonowy - najpotężniejsza ze wszystkich kolumn zestawu. Zanim usłyszymy, jak pod naszymi nogami przesuwają się kontynenty, zajrzyjmy do środka. Liczy się wszystko: od obudowy, po miejsce ustawienia subwoofera w pokoju.


Moduł niskotonowy - najpotężniejsza ze wszystkich kolumn zestawu. Zanim usłyszymy, jak pod naszymi nogami przesuwają się kontynenty, zajrzyjmy do środka. Liczy się wszystko: od obudowy, po miejsce ustawienia subwoofera w pokoju.

Bez subwoofera tak małe kolumny nie dostarczą raczej odpowiednich wrażeń

Bez subwoofera tak małe kolumny nie dostarczą raczej odpowiednich wrażeń

Najważniejszym elementem decydującym o brzmieniu w zestawie kinowym jest kolumna niskotonowa, popularnie zwana subwooferem. Każdy system kina domowego powinien być wyposażony w taki głośnik. Subbass zajmuje jednak dużo miejsca, a ponadto jest mało efektownym elementem wystroju pokoju. Jest to bryła przeważnie czarnego koloru, niepasująca do wyszukanego wnętrza. Ci, dla których miejsce jest najważniejsze, starają się angażować środki w nieco większe, bardziej dynamiczne kolumny przednie. Jednak takie rozwiązanie jest zasadne w przypadku małych pomieszczeń i wielkich kolumn. Jeśli mamy do czynienia z podłogowymi głośnikami w dużym pomieszczeniu lub małymi przednimi satelitami w małych i dużych pokojach, zastosowanie modułu niskotonowego jest wręcz konieczne. Celem tej kolumny jest przede wszystkim spotęgowanie wrażenia dynamiki w zakresie najniższych częstotliwości - powinno to brzmieć tak jak w kinie. W zależności od kubatury sali odsłuchowej niektóre zestawy wymagają zastosowania jednego subwoofera, inne natomiast dwóch lub więcej. Domowe instalacje to najczęściej systemy wyposażone tylko w jeden moduł niskich tonów, a w ekstremalnych przypadkach są stosowane dwa zasilane oddzielnymi stopniami końcowymi mocy.

Słowniczek

Long-throw

Typ głośnika charakteryzujący się możliwością pracy przy ekstremalnych amplitudach, wytwarzający dość duże ciśnienie przy jednocześnie niewielkich rozmiarach membrany.

Układ pasywny

Układ głośników zakładający brak wbudowanego wzmacniacza mocy.

Układ aktywny

Układ głośników zakładający istnienie wbudowanego wzmacniacza mocy.

CASA

Seria głośników montażowych B&W, których konstrukcja przewiduje wbudowanie wzmacniacza w obszar montażowy.

Faza

Stan ruchu drgającego w danej chwili.

Radiator

Element odpowiedzialny za maksymalne odprowadzanie ciepła, zapobiegający zbyt dużemu nagrzaniu.

RCA

Standardowy typ wejścia/wyjścia.

Według najprostszego kryterium, przyjmuje się podział na dwa rodzaje modułów niskotonowych: pasywny i aktywny. Różnica między nimi polega na tym, że moduł aktywny ma wbudowany wzmacniacz mocy umożliwiający jego pełną regulację. Najczęściej są stosowane moduły aktywne, bo ich charakterystyka brzmienia jest bardziej efektowna (podbity jest znacznie zakres najniższych częstotliwości) niż modułów pasywnych. Oczywiście, istnieją subwoofery pasywne opatrzone certyfikatami THX, ale nie występują one jako urządzenia samodzielne. Dołączona instrukcja zaleca wręcz zasilenie ich oddzielnym wzmacniaczem, co sprawia, że mamy do czynienia z modułem aktywnym z zewnętrznym wzmacniaczem mocy.

Moduły aktywne można podłączyć do zestawu w dwojaki sposób. Pierwsza metoda wykorzystuje wyjście RCA, którego zastosowanie pozwala na niezależną regulację głośności modułu basowego i kolumn. Dzięki temu możemy zmieniać potęgę brzmienia basu dostosowując ją do skuteczności pozostałych kolumn i akustyki pomieszczenia. Drugi, mniej popularny sposób polega na doprowadzeniu sygnału mocy kablami głośnikowymi, wtedy subwoofer znajduje się na drodze pomiędzy wzmacniaczem a podłączonymi do niego kolumnami szerokopasmowymi. Takie podłączenie powoduje, że tracimy możliwość niezależnej regulacji głośności modułu basowego. Obecnie wszystkie wielokanałowe wzmacniacze mają zewnętrzne wyjście sygnału basowego, którego poziom głośności i odległość od słuchacza można dowolnie regulować, wykorzystując ustawienia w menu. W małych systemach z pasywnymi modułami niskich tonów w zestawie z góry założono bezpośrednie podłączenie kablami głośnikowymi do wzmacniacza przystosowanego do tego typu głośników, co umożliwi zdalną regulację.