Wielka premiera Windows 2008

Jeśli przyjrzeć się oprogramowaniu Microsoftu, nietrudno zauważyć, że rok 2007 upłynął nam pod znakiem Visty i Office 2007. Rok 2008 natomiast będzie wyjątkowo "korporacyjny" - odbędą się oficjalne premiery Windows Server 2008, Visual Studio 2008 i SQL Servera 2008.


Jeśli przyjrzeć się oprogramowaniu Microsoftu, nietrudno zauważyć, że rok 2007 upłynął nam pod znakiem Visty i Office 2007. Rok 2008 natomiast będzie wyjątkowo "korporacyjny" - odbędą się oficjalne premiery Windows Server 2008, Visual Studio 2008 i SQL Servera 2008.

Przyszło nowe. 27 lutego w Los Angeles odbędzie się ogólnoświatowa premiera systemu Windows Server 2008, zwanego często w skrócie Windows 2008" albo roboczo Longhorn. Oprócz niego zadebiutują też Visual Studio 2008 o roboczej nazwie Orcas i SQL Server 2008 (Katmai). Te trzy produkty wyznaczają plany Microsoftu na najbliższą przyszłość: stworzenie infrastruktury IT w przedsiębiorstwie ma być proste, szybkie i wygodne dzięki daleko idącej integracji wszystkich narzędzi.

Najnowszą wersję Windows Server opisywaliśmy już w poprzednich wydaniach PC Worlda - opierając się głównie na kolejnych wydaniach testowych - warto jednak do niej wrócić. Starano się połączyć najlepsze cechy systemów stacjonarnych (łatwość obsługi, dużo kreatorów) oraz serwerowych (wysoka wydajność, kompatybilność ze skomplikowanymi konfiguracjami sprzętowymi). Chcąc uczciwie go przedstawić, trzeba opowiedzieć i o jednych, i o drugich.

Cała masa nowinek

Wielka premiera Windows 2008

Ekran instalatora przypomina znany z Visty – użytkownik może wybrać wersję systemu bez wprowadzania klucza produktu.

Angielskojęzyczna Wikipedia - którą w tym wypadku polecamy z czystym sumieniem - zaczyna od informacji, że Windows 2008 opiera się na tej samej podstawie, co Service Pack 1 do Visty, oraz że wykorzystano w nim m.in. nowy stos sieciowy. Dla stawiającego pierwsze kroki administratora ważniejsza jednak będzie liczba kreatorów ułatwiających dostosowanie systemu do warunków pracy, nawet jeśli profesjonaliści kręcą nosami na tego typu udogodnienia. Już w Windows Server 2003 uruchomienie witryny WWW ograniczało się do kilkunastu kliknięć. W Windows Server 2008 powinno być łatwiej, logiczniej i bez dziwnych komunikatów o błędach.

W najnowszej wersji systemu pojawiła się opcja, która bardziej doświadczonym użytkownikom przypomni czasy Windows 3.x lub 95 - każdą edycję da się zainstalować z klasycznym interfejsem Windows albo całkowicie bez niego (Core).

W tym drugim wypadku usługami steruje się z poziomu wiersza polecenia. Niewygoda ma swoje zalety: w systemie brak większości aplikacji i bibliotek, które w systemach Windows padały ofiarą cyberprzestępców lub wirusów. Zrezygnowano z powłoki systemowej (Eksplorator), Internet Explorera, Windows Media Player itp., a także ze wszystkich zbędnych usług, co pozwoliło na blisko pięciokrotne skrócenie czasu instalacji, ograniczenie zapotrzebowania na moc obliczeniową i pamięć RAM maszyny czy zmniejszenie liczby łat koniecznych do prawidłowego funkcjonowania systemu. Nadszedł kres monitów zmuszających administratora serwera WWW do restartu po aktualizacji przeglądarki internetowej.

Longhorn z prawdziwego zdarzenia

Jak pewnie większość czytelników PC Worlda zauważyła, nie wszystkie - mówiąc eufemistycznie - obiecane użytkownikom technologie pojawiły się w Viście (patrz też olbrzymie podsumowanie dostępne pod adresem www.pcworld.pl/artykuly/54845/1.html). W pewnym sensie jednak Microsoft dotrzymał słowa: system o roboczej nazwie Longhorn, którego Vista stała się odgałęzieniem, wprowadzi na rynek i Aero (dostępne po ręcznej aktywacji), i usprawnienia w obsłudze systemu plików NTFS (wersja 3.1), i PowerShell.

Wielka premiera Windows 2008

System w wersji Core to czysty pulpit i czarne, klasyczne okno wiersza polecenia.

Ale polecamy raczej zarządzanie za pomocą MMC ze zdalnej maszyny.

Aero zna każdy, kto choć raz obejrzał następcę XP. Cóż interesującego może się pojawić w poczciwym NTFS-ie? Pierwotnie miał zostać ulepszony przez nowy sposób organizacji plików, wymuszany za pomocą WinFS (www.pcworld.pl/news/82644.html). Okazało się jednak, że do utrzymania porządku wystarczy właściwe indeksowanie oraz stosowanie metadanych w rozsądnej ilości. Wobec rosnącej ich liczby ważniejsze stało się odzyskiwanie i naprawianie. Dotychczas narzędzia dyskowe (chkdsk) sprawdzały, jak jest ustawiony tzw. dirty bit (argument informujący, czy wszystkie dane oczekujące w pamięci zostały zapisane na nośniku). Jeśli HDD okazywał się "brudny" (ang. dirty), chkdsk blokował dostęp do napędu aż do czasu jego sprawdzenia. Można sobie wyobrazić, jak bardzo bywało to frustrujące w wypadku niewłaściwie zrestartowanych serwerów.

W Windows 2008 wprowadzono możliwość badania (naprawiania) wyłącznie "zabrudzonych" obszarów: gdy coś pójdzie nie tak, system działa normalnie, a zablokowaniu podlegają wyłącznie: plik, katalog lub grupa obiektów.

Możliwość pracy z poziomu wiersza polecenia zawsze była słabą stroną systemów Windows. Administratorzy chcący w produktach Microsoftu uzyskać odpowiedniki Basha czy SH, instalowali Perla lub uczyli się konstruować skrypty w WSH. Ale były to raczej namiastki niż prawdziwe narzędzia. Dlatego użytkownicy przyzwyczajeni do systemów uniksowych z uśmiechem powinni powitać zintegrowany z systemem PowerShell. Stara-nowa powłoka wykorzystuje środowisko .NET, dlatego zapewnia bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa oraz logiczną składnię stosowanych poleceń.

Wymagania sprzętowe

Jak to zwykle bywa, chcąc zainstalować nową wersję systemu, trzeba się liczyć z inwestycją w sprzęt. I tak:

  • minimalna czestotliwośc taktowania procesora 32-bitowego to 1 GHz, 64-bitowego - 1,4 GHz; zalecana częstotliwość pracy - 2 GHz (lub więcej),
  • minimalna ilość pamięci RAM to 512 MB, optymalna w wersji Coreto 1 GB (lub więcej), w wersji pełnej - 2 GB (lub więcej); system obsługuje do 4 lub 64 (dzięki PAE) gigabajtów pamięci w edycji 32-bitowej oraz 32 GB lub 2 TB w edycji 64-bitowej,
  • minimalna ilość miejsca na dysku to 10 GB, zalecana - 40 GB (lub więcej).