Wielka wpadka Facebooka - pomylono rachunki dla reklamodawców

Reklamy na Facebooku to potężne źródło dochodu dla serwisu założonego przez Marka Zuckenberga, jednak od czasu do czasu zdarzają się sytuacje, które jednych bawią, innych zaś irytują. Na przykład gdy dostają oni rachunek za nie swoją reklamę.

Taka właśnie sytuacja miała miejsce wczoraj i nie dotyczy tak banalnej sprawy, jak omyłkowe przesłanie rachunku jednej firmy do drugiej, ale ma dość spory zasięg. Pomyłce uległo aż 20 tysięcy rachunków! Gdy reklamodawcy zorientowali się, że coś jest nie tak, od razu poinformowali o tym dział finansowy Facebooka, jednak mimo upływu ponad 24 godzin nie otrzymali żadnej odpowiedzi od firmy. Niektórzy postanowili zatem ujawnić otrzymane wyciągi i dzięki temu każdy może dowiedzieć się, ile kosztowało promowanie na Facebooku wybranych biznesów.

Wielka wpadka Facebooka - pomylono rachunki dla reklamodawców

Ujawnienie tych danych może znacznie wpłynąć na system reklamowy portalu. Dotąd dane dotyczące tej działalności nie były publicznie ujawniane, a teraz można zobaczyć, ile kosztuje ich zamieszczanie oraz jakie przynosi efekty. Nadto Facebook - omyłkowo czy nie - złamał tajemnicę handlową, co jest poważnym naruszeniem prawa i podważa jego wiarygodność. Wspomniane 20 tysięcy firm to tylko szacunkowa liczba - w istocie może być ich więcej.