Wielki Centrino

Wraz z premierą Centrino na targach CeBIT producenci notebooków przedstawili pierwsze modele komputerów zbudowanych na tej platformie. Nasze pierwsze testy wskazują, że nowy produkt Intela całkowicie spełnia swe zadanie.

O Centrino pisaliśmy już szerzej w zeszłym miesiącu; warto jednak przypomnieć podstawy tej technologii. W ramach odpowiedzi na procesor Crusoe firmy Transmeta, Intel postanowił opracować od podstaw zestaw układów przeznaczonych wyłącznie do notebooków cechujący się dużą wydajnością, a przy tym bardzo małym poborem mocy. Po dwóch latach prac powstał zupełnie nowy procesor Pentium M wraz z towarzyszącym mu chipsetem 855 oraz osprzętem sieci bezprzewodowej 802.11b noszącym nazwę Intel Pro/Wireless 2100 Network Connection.

W porównaniu do Pentium 4, notebookowy CPU ma dwukrotnie większą pamięć cache L2 (1 MB), wykonuje więcej instrukcji w jednym cyklu zegara i przeciętnie zużywa tylko 1 W mocy (dotychczasowe mobilne P4 – 2 W). Znacznie ulepszono też technologię SpeedStep, która dopasowuje szybkość procesora do wymogów aplikacji: Pentium M pracuje w pięciu, a nie tylko dwóch prędkościach zależnych od obciążenia zadaniami. Uzupełnieniem SpeedStep jest także dynamiczna regulacja napięcia CPU, zwana Mobile Voltage Positioning 4 oraz optymalizacja magistrali systemowej 400 MHz polegająca na tym, że fragmenty magistrali są wyłączane, gdy nie są w użyciu.

Pentium M jest dostępny w 4 wersjach od 1,3 do 1,6 GHz. Intel oferuje także odmiany 900 MHz i 1,1 GHz zużywające raptem 0,5 W mocy, a przeznaczone do tabletów i najmniejszych notebooków.

Nowy chipset 855, który także wykorzystuje funkcje oszczędzania energii, obsługuje USB 2.0 oraz do 2 GB pamięci DDR 200 lub 266 MHz. Występuje w wersji GM ze zintegrowanym układem graficznym lub PM bez grafiki.

Jeśli notebook wykorzystuje wszystkie trzy elementy technologii Intela – procesor Pentium M, chipset 855 i sieć bezprzewodową Pro 2100 – może posługiwać się nazwą platformy Centrino. Komputer bez WiFi Intela jest oznaczany tylko jako Pentium M.

Mieliśmy okazję przetestować produkt Asusa o symbolu M2N z pełnym Centrino. Ten wyjątkowo poręczny, cienki i lekki (2,2 kg) notebook mieści procesor Pentium M 1,6 GHz, 512 MB pamięci, dysk 40 GB oraz napęd combo (z możliwością wymiany na gorąco). Przetwarzaniem grafiki zajmuje się układ zintegrowany z chipsetem 855, używający standardowo 8 MB systemowej pamięci RAM. Do Asusa dodawana jest karta PC Card będąca czytnikiem kart pamięci SD/MMC, MS i SM, a całość kosztuje 9150 zł.

Moc dla ludu

Nasz sceptycyzm wobec obietnic Intela na temat możliwości Centrino szybko rozwiały wyniki testów. Okazało się, że niemal pod każdym względem – z wyjątkiem grafiki – Asus bez trudu pokonał rywali nawet z szybszymi procesorami. W teście PCMark2002 uzyskał rewelacyjne wyniki CPU, wyższe od maszyn z P4 2 GHz, zaś wydajnością pamięci i twardego dysku tylko nieznacznie ustępował „dwugigowcom”. Druzgocące zwycięstwo Asus odniósł w testach MobileMark2002, w których zarówno ogólna wydajność, jak i czas pracy baterii były o wiele wyższe od konkurentów: wydajność M2N była o 18 procent lepsza od rekordzisty Aristo Spectron XP, natomiast czas pracy baterii – aż 5 godzin przy dużym obciążeniu aplikacjami i 6 godzin przy minimalnym – okazał się o 44 procent dłuższy od najlepszego pod tym względem Compaqa Evo N800vp.

Tak wyraźne różnice w wydajności dobrze rokują nowym układom Intela, tym bardziej, że testy trzech innych notebooków z Pentium M firm Dell, IBM i Toshiba przeprowadzone przez redakcję amerykańskiego PC Worlda także potwierdzają bardzo dobre parametry platformy Centrino.

Notebooki z Pentium M kosztują ponad 9 tys. zł, przez co mieszczą się w kategorii droższych, profesjonalnych urządzeń. Jednak mimo niższych częstotliwości zegara są atrakcyjniejsze od kosztownych rywali. Będą więc przedmiotem pożądania prawdziwych wędrowców.

Wróg nie śpi

Intel nie jest osamotniony w walce o rynek lekkich i wydajnych notebooków: równocześnie z premierą Centrino firma AMD ogłosiła wprowadzenie aż 12 nowych procesorów Athlon XP-M przeznaczonych do trzech różnych typów komputerów przenośnych. I tak 5 układów niskonapięciowych o symbolach od 1400+ do 1800+ znajdzie się w notebookach ultraprzenośnych, 3 procesory od 2200+ do 2500+ oparte na jądrze Barton zaprojektowano do standardowych laptopów, zaś przenośne zamienniki biurkowego peceta będzie można zbudować na 4 CPU z jądrem Thoroughbred.

Również Transmeta nie pozostaje bezczynna i na III kw. zapowiada nowe układy z serii TM8000, znane dotychczas pod kryptonimem Astro.

Asus M2N

Informacje Pronox, tel. (32) 2075600, www.pronox.com.pl

Cena 9150 zł


Zobacz również