Wielki Zderzacz Hadronów unieruchomiony na dwa lata

Po trzech latach pracy Wielki Zderzacz Hadronów (LHC) został wyłączony. Chodzi o przeprowadzenie niezbędnego przeglądu technicznego oraz poważnej modernizacji.

Wielki Zderzacz Hadronów (Large Hadron Collider, LHC) to największy na świecie akcelerator cząstek (hadronów), który dzięki rozpędzaniu ich do prędkości światła i umożliwianiu kolizji pozwala na odtworzenie warunków panujących we Wszechświecie w pierwszej sekundzie po Wielkim Wybuchu. Położony na terenie Francji i Szwajcarii system jest też jednocześnie największym urządzeniem na świecie.

LHC został uruchomiony przez Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych CERN w 2009 roku. Jego twórcy postawili przez nim kilka niezmiernie trudnych zadań, spośród których na pierwszy plan wysuwa się odkrycie lub wykluczenie istnienia bozonu Higgsa.

W lipcu 2012 roku naukowcom prawdopodobnie udało się dopiąć swego. Dzięki LHC dokonali bowiem przełomowego odkrycia obserwując nową cząstkę, która prawdopodobnie jest poszukiwanym od lat wspomnianym wcześniej bozonem Higgsa.

Jak się właśnie dowiadujemy, dokładnie 14 lutego Wielki Zderzacz Hadronów został wyłączony. Na szczęście nie chodzi tutaj o jakąś poważną awarię, lecz o planowany od dawna przestój, który wykorzystany ma być na przeprowadzenie przeglądu technicznego, dokonanie niezbędnych napraw oraz, co najważniejsze, znacznie zwiększenie mocy urządzenia.

"Mamy wszelkie podstawy, aby odczuwać satysfakcję z trzech lat badań. Maszyna, eksperymenty, wyposażenie komputerowe oraz cała infrastruktura spisywały się znakomicie. Mamy do tego też w kieszeni przełomowe odkrycie naukowe" - podsumował dotychczasowy okres badań Rolf Heuer, dyrektor generalny.

Ponowne uruchomienie LHC zostało zaplanowane na 2015 rok.


Zobacz również