Wielki ekran w Polsce

Pierwszy ekran wielkiego formatu został pokazany przez firmę IMAX podczas odbywających się w Osace targów Expo'70. Od tamtego czasu nastąpił niezwykły rozwój tej technologii - dziś ekrany IMAX są stosowane w wielu kinach na całym świecie - ogromne kompleksy powstają w Stanach Zjednoczonych, Japonii i krajach Europy Zachodniej. W 1986 w Vancouver zaprezentowano IMAX 3D, który umożliwia wyświetlanie realistycznych filmów trójwymiarowych.

Ogromne kompleksy kinowe IMAX porównywane są do greckich amfiteatrów. Typowy (okrągły) ekran IMAX Dome ma np. średnicę 30 m, a prostokątne ekrany stosowane w wielu kinach europejskich mają powierzchnię ponad 500 metrów kwadratowych (to więcej niż ściana 4-piętrowego bloku). Filmy na gigantycznych IMAX-ach mogą być oglądane jednocześnie nawet przez ponad 1000 osób. Najnowocześniejsze kompleksy wyposażone też są w specjalne 6-kanałowe systemy dźwiękowe. Trójwymiarowe projektory wykorzystują specjalne filtry polaryzujące. Taśmy filmowe, na których przygotowane są projekcje dla kompleksów IMAX mają 10-krotnie większy rozmiar niż standardowe filmy 35 mm.

Od dziś filmy na gigantycznych ekranach będzie można oglądać też w Polsce, wielki sferyczny ekran IMAX o szerokości 24 m i wysokości 20 m znajduje się w Warszawie w centrum handlowo-rozrywkowym Sadyba Best Mall. To kino stanowi pierwszą inwestycję izraelskiej firmy I.T.I.T. w Polsce. Kolejne futurystyczne kina mają powstać na warszawskim Bemowie oraz w Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu.


Zobacz również