Wielki mały dysk

Naukowcy z japońskiego uniwersytetu Tohoku zaprezentowali prototyp jednocalowego dysku twardego o znacznie zwiększonej gęstości składowania danych. Nowy mikrodysk jest efektem współpracy uniwersytetu oraz czołowych producentów napędów: Fujitsu, Toshiby i Hitachi. Stosując metodę zapisu prostopadłego udało się im osiągnąć imponującą gęstość 138 gigabitów na cal kwadratowy, co zaowocowało dyskiem o pojemności 10 GB.

Prototyp opracowanego napędu

Prototyp opracowanego napędu

"To światowy rekord. Być może w jakimś laboratorium udało się stworzyć (1 calowy - przyp. red.) dysk o większej gęstości, nikt jednak jeszcze go nie zaprezentował" - powiedział Yoshihisa Nakamura, szef projektu. Przypomnijmy, że w zeszłym miesiącu Sony wraz z NHK (Nippon Hoso Kyokai) poinformowało, ze udało im się opracować mikrodysk 10 GB o gęstości zapisu 120 Gb.

Według Nakamury, w 2007 roku jego laboratorium będzie w stanie wyprodukować 1-calowy dysk o gęstości 500 Gb na cal kwadratowy. Pozwoli to w ciągu paru lat stworzyć mini-napędy o pojemnościach nawet do 30 GB, czyli pięć razy więcej niż obecnie.

Więcej informacji: Uniwerytet Tohoku


Zobacz również