Wielki, mały nośnik

Urządzenia przenośne wraz ze wzrostem mocy obliczeniowej instalowanych w nich procesorów i ciągłym poszerzaniem zastosowań wymagają coraz większych pamięci masowych. Co robią producenci sprzętu komputerowego, by rozwiązać ten problem?


Urządzenia przenośne wraz ze wzrostem mocy obliczeniowej instalowanych w nich procesorów i ciągłym poszerzaniem zastosowań wymagają coraz większych pamięci masowych. Co robią producenci sprzętu komputerowego, by rozwiązać ten problem?

Użytkownicy komputerów już dawno zrezygnowali z przenoszenia danych na dyskietkach 3,5”. W momencie gdy trzeba przetransportować pliki dźwiękowe lub graficzne, nie sprawdzają się one w żadnym stopniu. Swego czasu dużą popularnością cieszyły się kieszenie umożliwiające szybką wymianę twardych dysków, bez rozkręcania obudowy komputera. Jednak i ta metoda nie jest zbyt wygodna, gdyż twardy dysk jest z natury rzeczy urządzeniem delikatnym, źle znoszącym wszelkie wstrząsy, na jakie jest narażony podczas transportu. Proponowane przez firmę Iomega napędy Zip, mimo iż oferowały dużą pojemność przez kilka lat obecności na rynku, nie zdobyły szerokiej popularności.

Informacje można przesyłać także przez coraz popularniejszy także w naszym kraju Internet, jednak duże koszty połączenia mogą zniechęcić do korzystania z tej wygodnej metody. Być może rozwiązanie problemu z transportowaniem danych przyniesie rosnąca popularność tzw. handheldów. Urządzenia przenośne wraz z rozwojem – wzrostem mocy obliczeniowej instalowanych w nich procesorów, ciągłym poszerzaniem zastosowań - potrzebują coraz większych pamięci masowych. Możliwość wymiany danych pomiędzy nimi a komputerami jest naturalnym wymogiem stawianym producentom, a skoro można zapisywać duże partie danych na urządzeniu, które można schować do kieszeni (nie rwąc przy tym szwów), to naturalnym wymogiem jest możliwość odczytania tych danych na innym komputerze.

Pamięć dla przenośnych

Wielki, mały nośnik

Karty Compact Flash to rozwiązanie o największych gabarytach w swej klasie. W zamian oferują dużą kompatybilność z PC Card

Problem składowania informacji w urządzeniach przenośnych różni producenci rozwiązują różnymi metodami. Najczęściej stosowane są pamięci typu SSFDC (Solid State Floppy Disk Card), popularnie zwane pamięciami flash, a zaraz za nimi plasują się wszelkiego rodzaju napędy dyskowe. Podstawową cechą, odróżniającą karty pamięci flash od innych technologii składowania danych w układach półprzewodnikowych, jest to, że po odcięciu źródła zasilania zapisane dane nie są tracone. Niewątpliwym plusem tego typu rozwiązań jest brak elementów ruchomych, co pociąga za sobą dużą odporność na wstrząsy podczas pracy. Napędy dyskowe, choć ich konstruktorzy starają się temu zaradzić, nie gwarantują tego, że po upadku urządzenia z wysokości kilku metrów na twarde podłoże, będzie ono nadal funkcjonowało poprawnie. Ponadto prawdopodobieństwo wystąpienia awarii spowodowanej wstrząsem bardzo wzrasta, gdy dysk jest aktywny. Jednak zaletą dysków jest ich relatywnie niska cena. Jeden MB dysku kosztuje kilkakrotnie mniej niż jeden MB pamięci flash, dodatkowo przenośne dyski oferują zdecydowanie większą pojemność niż karty pamięci. Już dzisiaj każdy użytkownik może kupić dysk IBM Microdrive (jego talerz ma rozmiary monety), na którym można zapisać aż 1 GB danych. Jeśli takie zasoby przewyższają oczekiwania użytkownika, może on wybrać mniejszy dysk lub skorzystać z konkurencyjnego rozwiązania, np. Iomega Click! – przenośnej stacji dysków o pojemności 40 MB.

Choć użytkownicy zapewne chcieliby móc stosować w swoich urządzeniach zamiennie karty i napędy różnych producentów, to z pewnością nieprędko nastąpi unifikacja tych nośników. Producenci napędów dyskowych dbają o zgodność swoich urządzeń z komputerami wyposażonymi w interfejs ATA. Jednak wśród dostawców rozwiązań flash nie ma już takiej zgodności - na rynku współistnieją trzy ważne, rywalizujące ze sobą standardy, a na rynku można spotkać mniej znaczące rozwiązania firm, które nie zdecydowały się (na razie) na wsparcie któregokolwiek z nich.

Ofert jest bardzo dużo. Na co więc ma się zdecydować osoba szukająca urządzenia przenośnego (np. odtwarzacza plików MP3), która nie chce za dwa lata obudzić się, mając w plecaku nieprzydatny bubel, niekompatybilny z globalnie obowiązującym standardem? Na to pytanie trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi i zapewne nie padnie ona w tym tekście. Przyglądając się poszczególnym technologiom, można próbować odgadnąć ich przyszłość, lecz ostatecznego werdyktu na korzyść któregoś rozwiązania może dokonać tylko czas i użytkownicy.

Flash memory – megabajty w kościach

Na rynku dostępnych jest kilka rozwiązań wykorzystujących technologię flash memory. Najczęściej stosowane, a co za tym idzie najważniejsze, to CompactFlash, SmartMedia i Memory Stick. Choć najbardziej pojemne dostępne na rynku urządzenia wykorzystujące tę technologie – karty pamięci PC Card (PCMCIA) – mogą pomieścić nawet 1,2 GB, to rozwiązania przeznaczone do małych urządzeń przenośnych nie przekraczają na razie swą pojemnością 200 MB.

Choć standard CompactFlash wymyśliła firma SanDisk, to zarówno licencje na jego wykorzystanie przez różne firmy, jak i logo CompactFlash można uzyskać w organizacji CompactFlash Association. CFA funkcjonuje jako instytucja non-profit, jej celem jest promowanie stosowania przez różnych producentów standardu CF. Utrzymuje się ona ze składek członkowskich zrzeszonych firm, wśród których znajdują się takie koncerny elektroniczne, jak 3Com, Canon, Eastman Kodak, Hewlett-Packard, Hitachi, IBM, Matsushita (właściciel marek Panasonic i Techniks), Motorola, NEC, Seiko Epson i SanDisk. Karty CompactFlash mają wymiary 43 x 36 x 3,3 mm. Mimo iż są węższe od znormalizowanych kart PC Card (CF mają jedynie 50 pinów, a PC Card 68), można je podłączyć do komputera przez złącze PC Card Type II, a poprawną pracę gwarantuje zgodność technologii ze standardem ATA. Do komputerów stacjonarnych nie wyposażonych w złącza PC Card można kupić adapter umożliwiający odczyt danych z kart. Karty tego typu mogą pracować przy napięciu zarówno 3,3, jak i 5 V i pozwalają na zapis do 192 MB danych.