Wielki meteor „Fireball” przeleciał nad Karoliną Północną

"Fireball" został uchwycony na dwóch filmach. NASA potwierdziło, że zaobserwowano co najmniej pięć płonących meteorów.

Wielki meteor „Fireball” przeleciał nad Karoliną Północną

American Meteor Society

W różnych częściach Stanów Zjednoczonych zaobserwowano co najmniej pięć ognistych meteorów, a wśród nich zapierający dech w piersiach Fireball w stanie Tar Heel.

Ponad 80 obserwatorów zauważyło płonącą skałę kosmiczną około godziny 19:40 w piątek. Czarno-białe nagranie uchwycone z kamery przed domem wyraźnie pokazuje jasny meteor eksplodujący w płomieniach i lecący w dół horyzontu.

Zobacz również:

  • Jutro deszcz meteorów! Orionidy - kiedy i jak oglądać?

Każdego dnia nawet kilka tysięcy ognistych meteorów wchodzi w ziemską atmosferę, lecz większość z nich spala się nad oceanami lub innymi niezamieszkanymi obszarami, często w ciągu dnia, kiedy są trudniejsze do zobaczenia. W komentarzach pod postem NASA na Facebooku wiele osób podzieliło się swoimi wrażeniami z obserwacji. Niektórzy z nich myśleli, że widzą płonący samolot.

Mieszkam 45 minut na północny zachód od lotniska RDU i zastanawiałem się, czy to samolot eksploduje! Znajdował się nieco ponad linią drzew i przesuwał się w kierunku północnym, po czym spłonął, zanim do nich dotarł.

Widzieliśmy tę smugę na niebie z plaży na Pawleys Island, SC w piątek wieczorem. To było niesamowite. Widzieliśmy, również jak się rozpada. Byliśmy pewni, że uderzy w wodę.

American Meteor Society zachęca do zgłaszania tego typu obserwacji na niebie.

Zobacz także: Zrekonstruowano twarze egipskich mumii

Źródło: independent.co.uk