Wielki powrót S3?

S3, niegdyś potęga na rynku urządzeń graficznych, opracowała nowy procesor graficzny DeltaChrome, m.in. zgodny z DirectX9 oraz zawierający programowalny silnik Chromotion i wyjście HDTV. Ma on być jednym z najwydajniejszych układów na rynku, który będzie w stanie konkurować z produktami NVidii i ATI.

Urządzenie przeznaczone jest zdaniem firmy do stosowania w najwydajniejszych kartach graficznych przeznaczonych zarówno do notebooków jak i komputerów stacjonarnych. Karty graficzne wyposażone w DeltaChrome mają być wyposażone w wyjścia wideo zgodne ze standardem telewizji wysokiej rozdzielczości HDTV (1080 linii w trybie wyświetlania obrazu bez przeplotu). Jest on szczególnie popularny w USA i Azji.

DeltaChrome charakteryzuje się możliwościami wypełniania na poziomie 2,4 gigapikseli na sekundę. Posiada sprzętowe jednostki cieniowania wierzchołków i pikseli i to w wersji 2.0+ (czyli takiej jaką ma mieć GeForce FX).

Procesor może obsłużyć dwa wyświetlacze jednocześnie w trybie DuoView. Możliwe jest również przekształcanie obrazu z wyświetlanego w poziomie do pionowego (przydatne przy korzystaniu z monitorów LCD pozwalających na obrót ekranu, lub tabletów PC). Układ graficzny umożliwia nakładanie na renderowany obraz wielu filtrów działających w czasie rzeczywistym (np. zmiękczanie obrazu, wyostrzanie, itp.). Sprzętowo jest również dekodowany materiał MEPG-2. Układ może współpracować z 256 MB pamieci RAM.

Na razie jak widać nie znamy jeszcze wielu interesujacych nas szczegółow technicznych, jednak już z pierwszych danych udostępnionych przez S3 widać, że procesor zapowiada się bardzo ciekawie.