Wielki serwer w małej firmie

Microsoft Windows Small Business Server 2003 to bogaty funkcjonalnie system sieciowy dla małych przedsiębiorstw.

Pojawienie się systemu Windows Server 2003 oraz serwera pocztowego Exchange Server 2003 stworzyło solidne fundamenty dla nowego systemu sieciowego przeznaczonego dla małych przedsiębiorstw, a w połączeniu z przyjętym przez Microsoft postanowieniem zapewnienia bezpieczeństwa swoich produktów oraz uproszczenia zarządzania, pozwoliło zbudować atrakcyjny Microsoft Windows Small Business Server 2003.

Microsoft Windows Small Business Server 2003 (SBS 2003) daje firmom dostęp do najnowszych technologii usprawniających działanie przedsiębiorstwa. Główną rolę odgrywa tu Exchange Server 2003 obsługujący firmową pocztę wewnętrzną i zewnętrzną, a dzięki usprawnionej usłudze Microsoft Connector for POP3 Mailboxes może także działać jako pośrednik dla kont pocztowych utrzymywanych na publicznych serwerach w Internecie. Pracownicy firmy otrzymują przy tym ujednolicony dostęp do wszystkich rodzajów poczty poprzez nowego Outlooka 2003, który podobnie jak IE 6.0 (oraz łatki systemowe), jest automatycznie dostarczany do wszystkich stacji klienckich. Natomiast użytkownicy przebywający dużo poza biurem, zawsze mogą dotrzeć do swoich wiadomości dzięki technologii Outlook Web Access, która w SBS 2003 została gruntownie przebudowana i obecnie umożliwia dostęp do poczty praktycznie z dowolnego miejsca, znajdującego się w zasięgu HTTP. Dotyczy to także urządzeń przenośnych - w szczególności komputerów PocketPC, które komunikują się z serwerem Exchange poprzez Outlook Mobile Access. Dla pracowników zdalnych SBS 2003 oferuje także dostęp przez VPN lub usługi terminalowe.

SBS 2003 to także nowoczesna platforma do pracy grupowej za sprawą Windows SharePoint Services. W rzeczywistości jest to firmowa strona intranetowa, która służy jako miejsce wymiany dokumentów i komunikacji zespołów oraz pełni rolę publicznej tablicy informacyjnej i magazynu danych. Usługi SharePoint pozwalają też automatycznie informować wszystkich zainteresowanych w przypadku zmiany lub pojawienia się nowych dokumentów i/lub faksów, które obecnie obsługiwane są tak samo wygodnie jak zwykłe listy elektroniczne.

W SBS 2003 bardzo poważnie potraktowano kwestię bezpieczeństwa systemu. Windows Server 2003 ma wbudowany wewnętrzny firewall, co oczwiście nie przeszkadza mu współpracować z dodatkowymi zabezpieczeniami zewnętrznymi. Internet Information Services 6.0 odpowiedzialny za udostępnianie stron internetowych został całkowicie przebudowany i aspiruje do miana najszybszego i najbezpieczniejszego wśród dostępnych obecnie serwerów WWW. Cały system jest poza tym, już na wstępie skonfigurowany jako maksymalnie bezpieczny z uruchomionym minimalnym zestawem usług. Wszystkie pozostałe administrator musi świadomie włączyć, przyjmując do wiadomości informacje o konsekwencjach i koniecznych działaniach profilaktycznych.

Oprócz podstawowej wersji Standard, SBS 2003 dostępny jest również w edycji Premium, która wyposażona jest w dodatkowy zaawansowany firewall - ISA Server 2000, system zarządzania bazami danych - SQL Server 2000 oraz nowy FrontPage 2003 szczególnie dobrze przystosowany do tworzenia zaawansowanych intranetów na użytek Windows SharePoint Services.

Instalacja systemu i zarządzanie serwerem zostały wyraźnie zaprojektowane pod kątem małych firm. SBS 2003 konfiguruje wszystkie elementy systemu prawie automatycznie, zadając przy tym jedynie minimalną ilość pytań. Natomiast po zakończeniu instalacji prezentuje listę koniecznych zadań administracyjnych, które użytkownik może wykonać znów w asyście licznych kreatorów.