Wielki, szybki, drogi

Seagate podbija stawkę w rywalizacji o najbardziej pojemne twardziele, wprowadzając napęd oferujący aż 500 GB miejsca.

Kolejna, dziewiąta już generacja popularnej rodziny Barracuda, wykorzystuje talerze o rekordowej dziś pojemności 160 GB. Dzięki nim możliwe stało się skonstruowanie napędu, w którym na trzech dyskach mieści się pół terabajta informacji. Nie jest to, co prawda, nowy rekord pojemności, ponieważ Hitachi od dłuższego czasu sprzedaje modele 500 GB z serii Deskstar 7K500, jednak Barracuda 7200.9 od konkurenta różni się znacznie prostszą budową. Dysk Hitachi ma bowiem aż 5 talerzy o pojemności 100 GB każdy, co przekłada się na dużą masę urządzenia, wyższy poziom hałasu i większe wydzielanie ciepła. Oczywiście koszt produkcji takiego napędu jest również wyższy niż w modelu z trzema talerzami; nie można także zapomnieć o tym, że więcej podzespołów oznaczać może pewną zawodność.

Przy okazji pokazów nowego twardziela Seagate przedstawiał informacje na temat zapisu prostopadłego - technologii będącej następczynią obecnej, wzdłużnej metody rejestracji danych na magnetycznych dyskach (ma ona na celu przezwyciężenie ograniczeń dzisiejszej technologii i dalsze zwiększanie pojemności dysków). Mogło to sugerować, że rekordowa pojemność talerzy w Barracudzie 7200.9 jest wynikiem zastosowania właśnie zapisu prostopadłego, tymczasem nowa technologia pojawi się dopiero w następnej generacji notebookowych napędów Momentus 5400.3, które zadebiutują na początku 2006 roku (Toshiba już sprzedaje dyski 1,8-calowe z zapisem prostopadłym).

Dla użytkowników kwestie techniczne są jednak drugoplanowe - istotny jest efekt końcowy, a więc pojemność i wydajność. Pod obu powyższymi względami Barracuda 7200.9 wypada świetnie: oprócz pół terabajta przestrzeni oferuje bardzo dużą szybkość pracy. W naszych testach ST3500641AS ustanowił aż cztery rekordy i uzyskał czwarty ogólny wynik w kategorii wydajności, plasując się tuż za Samsungiem SpinPoint P120 SP2504C i dwoma Maxtorami: MaXLine III 7L250S0 oraz DiamondMax 10 6L300S0. Dzięki wysokiej wydajności dużej pojemności i 5-letniej gwarancji Barracuda 7200.9 znalazła się na drugim miejscu naszego rankingu twardzieli. Szkoda jedynie, że tak dobry napęd ma na razie zaporową cenę i dlatego nowy Seagate cechuje się jednym z najwyższych kosztów archiwizacji 1 GB danych.

Cena 1450 zł

Więcej: http://www.seagate.com


Zobacz również