Wielki test przeglądarek: Internet Explorer zaczyna natarcie


Komfort pracy

Wygodna przeglądarka dla każdego znaczy coś innego. Programiści i wizjonerzy mogą chcieć przeglądarki, która wspiera wszystkie najnowsze standardy, a zwykły użytkownik chętnie ominie nowości, jeśli tylko obiecać mu łatwą obsługę i stabilność. Jedni mają ulubione dodatki, bez których nie mogą się obyć, a drudzy tak przywykli do lokalizacji przycisków, że niczego nie chcą już zmieniać. Możemy jednak przetestować zużycie pamięci, ocenić jakość działaniu przy dużym obciążeniu CPU i sprawdzić, jakie funkcje posiada wybrana przeglądarka.

Test dwunastu kart

Wielki test przeglądarek: Internet Explorer zaczyna natarcie

Test 12 kart. Wynik wyrażony w MB zużytej pamięci podczas otwierania dwunastu stron internetowych.

W każdej z testowanych przeglądarek otworzyliśmy 12 popularnych serwisów, które zawierają dużą liczbę obrazków, elementy flash itp. Wynik pokazuje, że choć popularne przeglądarki Firefox i Internet Explorer nie są może tak szybkie jak konkurenci, nadal pozostają najlepszym rozwiązaniem dla użytkowników słabszych komputerów. IE 9 beta, w porównaniu z IE 8, znów zrobił krok naprzód, wyprzedzając m.in. Google Chrome i Safari. Opera 10.62 jest jeszcze bardziej zasobożerna od starego Explorera.

Zobacz również:

  • Windows 11: jak już teraz mieć Google Play Store?

Komfort pracy przy 12 otwartych kartach

Wykorzystaliśmy poprzedni test do subiektywnej oceny wygody pracy przy dwunastu otwartych kartach. Naszym zdaniem, na dość nowoczesnej platformie testowej, karty najszybciej przełączały się w Operze. W naszej ocenie, Internet Explorer 9 beta przeglądał strony szybciej od Firefoksa i Safari.

Porównanie funkcji

  • auto-uzupełnianie adresu - wszystkie przeglądarki
  • wyszukiwanie w okienku adresu - Google Chrome, Internet Explorer 9 beta
  • personalizacja wyglądu - Google Chrome, Mozilla Firefox, Opera
  • obsługa RSS - wszystkie z wyjątkiem Firefoksa (czytelnicy donoszą, że FF 4 obsługuje RSS w formie "dynamicznych zakładek" - dop.)
  • tryb prywatny - wszystkie przeglądarki
  • możliwość blokowania wyskakujących okienek - wszystkie przeglądarki
  • karty jako oddzielne procesy systemowe - Apple Safari, Google Chrome, Internet Explorer 9 beta

Uwaga! Niektóre z funkcji wbudowane są w przeglądarki w formie rozszerzeń i wtyczek.

Nie było one brane pod uwagę w powyższym zestawieniu.