Wielki test przeglądarek: Internet Explorer zaczyna natarcie

Rozpoczęły się beta-testy przeglądarki Internet Explorer 9. W środę, podczas premiery IE 9 beta, Microsoft ogłosił, że od tej pory sieć stanie się piękniejsza. Dziś przedstawiamy kompleksowe testy nowej przeglądarki na tle jej największych konkurentów. W benchmarkach ujęliśmy również programy Firefox, Chrome, Opera i Safari. Nasz test obejmuje także interfejs użytkownika, komfort pracy i popularność. Dla porównania, w testach na wydajność i zgodność ze standardami prezentujemy też wyniki IE 8.


Test przeglądarek IDG.pl opiera się na znanych i sprawdzonych benchmarkach. Wśród testów zgodności ze standardami, wymienić można Acid 3, CSS3 Selectors Test i HTML5 Test. W teście wydajności korzystaliśmy z aplikacji SunSpider JavaScript, V8 Benchmark Suite, GUIMark dla Adobe Flex i HTML oraz Futuremark Peacekeeper. Nie martw się, jeśli te nazwy niewiele Ci mówią. Do każdego testu dodaliśmy krótkie wyjaśnienie i opis wyników.

Jak w każdej bajce, trochę prawdy jest też w stwierdzeniu, że benchmarki to tylko głupie cyferki. Oczywiście, mimo wszystkich niedokładności, testy przeglądarek świetnie pokazują, jakie są możliwości wybranego produktu. Z drugiej strony, nic nie zastąpi własnych testów praktycznych. W ramce po lewej wybrać możesz jedną z testowanych przeglądarek i sprawdzić jak działa na Twoim komputerze.

Zobacz również:

  • Gdzie najtaniej kupić oryginalny Windows 11? [31.08.2023]

Ważną częścią testu są również badania interfejsu użytkownika i komfortu pracy, gdzie sprawdzamy, jak przeglądarka zachowuje się przy dużym obciążeniu i które z popularnych fukcji posiada. Niektórych zdziwić może statystyka popularności... systemów operacyjnych. Ma ona jednak kluczowe znaczenie, zwłaszcza, że Internet Explorer 9 będzie dostępny tylko na Windows 7 i Vista, pomijając Windows XP i inne systemy operacyjne (pakietów rpm i deb nie ma się raczej co spodziewać!).

Wielki test przeglądarek: Internet Explorer zaczyna natarcie

Platforma testowa

Płyta główna: Gigabyte Technology Co., LTd. G31M-S2L

Procesor: Intel Core 2 Duo 2.80 GHz

Karta graficzna: ATI Radeon HD 3850

Pamięć RAM: 3 GB

System operacyjny: Windows 7 32-bit

Uwaga! Testy zostały przeprowadzone przy domyślnych ustawieniach przeglądarek. Ponadto, korzystaliśmy z wersji, które znajdują się w powszechnym użyciu (stąd np. brak FF 4 z silnikiem JaegerMonkey).


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: